ABW weszło do Orlenu. Jest komunikat prokuratury. "Żądanie wydania dokumentów"
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie rozpoczęli przeszukania w 23 miejscach.
2024-03-06, 16:25
Jak przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prokurator Mirosław Jerzy Iwanicki śledztwo zostało wszczęte 17 listopada ubiegłego roku.
- Na podstawie materiałów ABW prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie dotyczące przestępstwa zakłócenia przetargu publicznego - poinformował prok. Iwanicki.
Orlen. Przeszukania w kilkudziesięciu miejscach
Dodał, że czyn ten jest zagrożony karą wolności do lat trzech.
- Dzisiaj funkcjonariusze ABW na podstawie 23 postanowień o żądaniu wydania dokumentów i przeszukań rozpoczęli czynności procesowe w celu znalezienia dokumentacji i rzeczy mogących stanowić dowód w tej sprawie lub podlegających zajęciu w prowadzonym postępowaniu karnym. Postanowienia te dotyczą, tak żądania wydania rzeczy i przeszukań siedzib firm, jak i miejsc zamieszkania osób - wyjaśnił Iwanicki.
REKLAMA
Podkreślił, że śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie toczy się w sprawie i nikomu nie przedstawiono zarzutów. - Dzisiejsze czynności dotyczą wyłącznie zabezpieczania dokumentów, a nie zatrzymania osób - przekazał prok. Iwanicki.
Informację o śledztwie jako pierwszy podał portal RMF FM 24.
Fuzja Orlenu i Lotosu
List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez Orlen (wtedy jeszcze pod nazwą PKN Orlen - red.) nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii w lutym 2018 r. W czerwcu 2022 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos, a zarządy obu spółek uzgodniły i podpisały Plan Połączenia. Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy Orlenu i Grupy Lotos, dotycząca warunków połączenia, co stało się w lipcu 2022 r.
Wcześniej, w styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. Wtedy informowano m.in., że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.
REKLAMA
Z początkiem sierpnia 2022 r. Orlen ogłosił, że Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował jego połączenie z Grupą Lotos.
pap/as
REKLAMA