USA. Prezydent Joe Biden wygłosi orędzie o stanie państwa

2024-03-07, 05:49

USA. Prezydent Joe Biden wygłosi orędzie o stanie państwa
USA. Prezydent Biden wygłosi orędzie o stanie państwa. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Prezydent Joe Biden Stanów Zjednoczonych wygłosi dziś w Kongresie doroczne orędzie o stanie państwa. Amerykański przywódca ma podsumować swoje osiągnięcia i przedstawić plany na przyszłość. Według Białego Domu, polityk wezwie też Kongres do dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Orędzie o stanie państwa to najważniejsze doroczne wystąpienie amerykańskiego przywódcy. Wygłasza je on przed połączonymi izbami Kongresu, transmutują wszystkie najważniejsze media.

Orędzie Bidena. Prezydent zaapeluje do Kongresu ws. Ukrainy

- Prezydent przedstawi swoje historyczne osiągnięcia oraz swoją wizję na przyszłość - mówiła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Podkreśliła, że skoncentruje się na tym jak w wyniku jego polityki poprawiło się życie zwykłych Amerykanów.

W części dotyczącej polityki zagranicznej prezydent będzie mówił między innymi o Ukrainie.

- Powtórzy, że marszałek Izby Reprezentantów Mike Johnson powinni poddać pod głosowanie pakiet wsparcia sojuszników, który cieszy się poparciem zdecydowanej większości - podkreśliła.

USA. Orędzie o stanie państwa kluczowe dla Bidena

Rzeczniczka Białego Domu potwierdziła, że prezydent Joe Biden chciał zaprosić pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełeńską i żonę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jako gości orędzia. Obie jednak odmówiły.

Posłuchaj

USA: prezydent Biden wygłosi orędzie o stanie państwa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczne orędzie o stanie państwa jest dla Joe Bidena wyjątkowo ważne, ponieważ ma miejsce w czasie nierozpoczętej jeszcze formalnie, ale trwającej już prezydenckiej kampanii wyborczej.

Czytaj również:

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej