Embargo na żywność z Rosji. Będzie presja PE na kraje Unii
Będzie presja Europarlamentu na unijne kraje i Komisję Europejską w sprawie embarga na żywność i produkty rolne z Rosji. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że największa frakcja w Parlamencie Europejskim, chadecka, do której należą deputowani PO i PSL, zgłosi w poniedziałek wniosek o debatę na sesji plenarnej w Strasburgu.
2024-03-08, 17:58
Plan sesji jest już uzgodniony i zatwierdzony, ale jeszcze podczas otwarcia czterodniowej sesji w Strasburgu można zgłaszać wnioski o dopisanie do porządku obrad debaty i to właśnie chcą zrobić deputowani z grupy Europejskiej Partii Ludowej i są przekonani, że ich wniosek uzyska akceptację.
O tym, że na razie nie ma zgody wśród unijnych krajów na embargo na żywność i produkty rolne z Rosji, jako pierwsza pisała w środę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Część krajów obawia się bowiem odwetu ze strony Rosji, bo Unia więcej eksportuje do tego kraju, około siedmiu miliardów euro rocznie, aniżeli sprowadza. Import z Rosji jest na poziomie około dwóch miliardów euro. Chadecy uważają, że konieczna jest presja w tej sprawie na Komisję i unijne rządy.
Posłuchaj
Z krajów członkowskich jako pierwsza na ten problem zwróciła uwagę Łotwa, która sama wprowadziła embargo na import żywności i produktów rolnych z Rosji. Teraz dołącza Polska. W czwartek Sejm przyjął uchwałę wzywającą Komisję Europejską do nałożenia sankcji nie tylko na towary rolne z Rosji, ale i z Białorusi.
REKLAMA
- Śmierć Nawalnego. Biały Dom zapowiada nowe sankcje wobec Rosji. Wiemy, kiedy zostaną ogłoszone
- Będą sankcje UE po śmierci Nawalnego. System restrykcji za łamanie praw człowieka ma nosić jego imię
- Kreml usuwa kolejnych przeciwników. Komitet Antywojenny Rosji uznany za "organizację niepożądaną"
IAR/Beata Płomecka/mg
REKLAMA