Pogoda zupełnie zwariowała. Najcieplejsza zima w historii pomiarów w USA, jednoczesne susze i powodzie

Jak poinformował amerykański urząd do spraw oceanów i atmosfery, tegoroczna zima w USA była rekordowo ciepła. W historii pomiarów w Stanach Zjednoczonych nie zanotowano dotąd tak wysokiej średniej temperatury w tej porze roku.

2024-03-09, 03:27

Pogoda zupełnie zwariowała. Najcieplejsza zima w historii pomiarów w USA, jednoczesne susze i powodzie
Pogoda w USA była tej zimy zupełnie nieprzewidywalna. Naukowcy podkreślają, że była to najcieplejsza zima w kraju w historii pomiarów. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Jak poinformował amerykański urząd do spraw oceanów i atmosfery, tegoroczna zima w USA była rekordowo ciepła. W historii pomiarów w Stanach Zjednoczonych nie zanotowano dotąd tak wysokiej średniej temperatury w tej porze roku.

Rekordowo ciepła zima w USA

Stosunkowo wysokie temperatury doprowadziły między innymi do ogromnych pożarów w Teksasie, a także spadku grubości pokrywy lodowej na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej.

Średnia temperatura zimy w części kontynentalnej, w której zlokalizowanych jest 48 stanów amerykańskich, wyniosła nieco ponad trzy stopnie Celsjusza. To więcej niż poprzedni rekord z 2016 roku, wynoszący 2,5 stopnia Celsjusza.

Luty był równocześnie najbardziej suchym miesiącem w historii pomiarów. Jednak w czasie gdy niektóre regiony doświadczyły suszy, w części zachodniej USA dochodziło do ulew, opadów śniegu i silnego wiatru, a tym samym powodzi, osunięć ziemi i przerw w dostawie prądu, między innymi w Kalifornii.

REKLAMA

Rekordowo ciepły luty w Polsce

Już przed tygodniem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że z kolei w Polsce luty był najcieplejszy w historii pomiarów. Według IMGW średnia temperatura w minionym miesiącu pozostawała około sześciu stopni powyżej normy. Luty w 2024 roku jest cieplejszy niż dotąd najcieplejszy luty z 1990 roku.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że lutowy rekord ciepła w tym roku padł na południu Polski. - Miejscami w woj. podkarpackim i małopolskim te normy były przekroczone aż o 7,4 st. C - mówił.

Powyżej normy były też opady. Ze względu na temperaturę, były to głównie opady deszczu. Za to poniżej lutowej normy było nasłonecznienie. - Tego bezpośredniego promieniowania słonecznego było w wielu miejscach zdecydowanie za mało - zaznaczał Walijewski.

Według prognoz IMGW cały marzec ma się mieścić w normie jeśli chodzi o temperaturę.

REKLAMA

Czytaj również:

Posłuchaj

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że rekord ciepła padł na południu Polski (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Walijewski: w lutym powyżej normy były opady. Ze względu na temperaturę, były to głównie opady deszczu. Za to poniżej normy było nasłonecznienie (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej