Andrzej Duda w USA. Prezydent: głównym tematem będzie bezpieczeństwo naszej części Europy
Przed wylotem do Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że najważniejszymi tematami rozpoczynającej się we wtorek wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie kwestia bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej i rosyjskiej polityki imperialnej.
2024-03-11, 13:23
Po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zapowiedział, że rozmowa z Bidenem ma dotyczyć "przede wszystkim bezpieczeństwa naszej części Europy". - Rozmowa na temat rosyjskiej polityki imperialnej, która wróciła - a więc kwestia także i przyszłości działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyszłości, jeśli chodzi o pozycję Polski w relacji z USA - mówił prezydent.
- Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie, bo imperializm rosyjski, który zagraża dzisiaj całej Europie, zwłaszcza Europie Środkowo-Wschodniej, ale także całej Europie i w efekcie również i światu, musi zostać zatrzymany - dodał Duda, zaznaczając, że kwestia ta będzie tematem rozmów w USA.
Najpotężniejszy sojusznik Polski
- Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi ma dla nas fundamentalne znaczenie - podkreślił prezydent.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem, jest to więc dla nas relacja absolutnie strategiczna. Chcę podkreślić, że to właśnie my zostaliśmy zaproszeni, żeby razem z prezydentem USA, świętować 25. rocznicę obecności państw naszej części Europy w NATO - powiedział Duda, przypominając, że razem z Polską do Paktu Północnoatlantyckiego weszły także Czechy oraz Węgry.
Posłuchaj
Prezydent powiedział również, że został zaproszony do amerykańskiego Kongresu. - To będzie jutro początek mojej obecności w Waszyngtonie; pierwsze będą spotkania w Kongresie, w Izbie Reprezentantów i w Senacie, zarówno z przedstawicielami Republikanów, jak i przedstawicielami Demokratów. Będziemy rozmawiali dokładnie o tych samych sprawach - kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji w naszej części Europy, przyszłości - jeśli chodzi o budowę sojuszu między USA a Unią Europejską, i oczywiście przede wszystkim między USA a Polską - podkreślił.
- Będę także w Waszyngtonie mówił na temat propozycji tego, aby podjąć decyzję w ramach NATO wydatkowania 3 proc. PKB na obronność, a nie jak dotychczas 2 proc. To temat i na rozmowę w Kongresie, i rozmowę z prezydentem Joe Bidenem - powiedział prezydent. Zaznaczył, że temat ten poruszy również podczas spotkania w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie uda się bezpośrednio po wizycie w USA.
Posłuchaj
Elektrownia jądrowa, czołgi Abrams - szczegóły wizyty
Prezydent dodał, że oprócz spotkań z amerykańskimi politykami w USA odwiedzi także elektrownię jądrową zbudowaną przez firmę Westinghouse w stanie Georgia. Jak podkreślił, najnowszy reaktor w tej elektrowni został wybudowany w tej samej technologii, która ma być wykorzystana w polskiej elektrowni jądrowej.
REKLAMA
Oprócz tego Duda spotka się także z amerykańskimi żołnierzami i weźmie udział m.in. w demonstracji "najnowszej wersji" czołgu M1 Abrams oraz śmigłowca szturmowego AH64 Apache.
Polska zamówiła 250 czołgów Abrams w nowoczesnej wersji M1A2SEPv3, w planach jest także zakup 96 śmigłowców Apache. Duda wyraził nadzieję, że kontrakt na śmigłowce zostanie podpisany w niedługim czasie. - Więc cała wizyta bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem. Przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo, zacieśnianie sojuszu z USA, ale również i na przyszłość (...) budowanie bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego Rzeczypospolitej - podsumował prezydent.
25 lat Polski w NATO
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu we wtorek, w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.
Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podkreślała, że przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją. Biały Dom zapowiedział ponadto, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
REKLAMA
- Szwecja w NATO. Stoltenberg: Sojusz jest większy i silniejszy
- Najważniejsze szczyty NATO. Ten w Warszawie zmienił sojusz, rozpoczął wzmacnianie wschodniej flanki
- Rosną polskie wydatki na obronność. Prowadzimy w krajach NATO
IAR/PAP/st
REKLAMA