Urbanistyka w Polsce. "Pojawiają się dobrze zaprojektowane osiedla"
- Są próby realizowania osiedli, które są przeciwieństwem tego, co realizowano w latach 90. - "osiedli łanowych" i plomb w centrach miast - mówił w Polskim Radiu 24 urbanista Wojciech Wojtowicz, który o problemach urbanistycznych polskich miast dyskutował z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
2024-03-12, 15:10
Często słyszy się opinie o bałaganie architektonicznym polskich miast. Zabudowa jest chaotyczna, nowe osiedla nie wpisują się w tkankę miejską, interesy deweloperów często biorę górę nad potrzebami mieszkańców.
Prof. Przemysław Śleszyński zwrócił uwagę na znaczenie lokalizacji budynków mieszkalnych. - Żyjemy w pewnej przestrzeni, która zawiera w sobie różne elementy infrastruktury mieszkaniowej, usługowej, komunikacyjnej. Chodzi o to, by tak te elementy zgrać, byśmy "mieszkali dobrze" w sensie dojazdu do różnego rodzaju usług, do pracy, możliwości skorzystania z rekreacji, zieleni i tego typu rzeczy, które mają wpływ na jakość życia - zaznaczył.
"Skala lokalna i regionalna"
- Dobrze zaprojektowane osiedle to zarówno skala lokalna, rozwiązania związane z budynkiem, chodnikami, drogami, następnie mamy skalę związaną z zaprojektowaniem obszarów, w których poruszamy się codziennie, to systemy miejskie (…), skala osiedla, dzielnicy, ale jest jeszcze skala organizacji województw, regionów - zauważył profesor i zwrócił uwagę, że źle zaprojektowana, niefunkcjonalna zabudowa pozostanie z nami na lata.
"Istotne osadzenie w przestrzeni miasta"
Wojciech Wojtowicz podkreślił znaczenie infrastruktury społecznej. - Chodzi o to, by na terenie osiedla czy w jego bezpośredniej bliskości znalazły się takie podstawowe usługi jak szkoła, przedszkole, sklepy. Istotna jest lokalizacja, osadzenie w przestrzeni miasta czy wsi, i dostępność różnymi środkami transportu, także publicznego. To także szeroko rozumiane strefy rekreacji, skwery, parki czy miejsca aktywności lokalnej - wymieniał.
REKLAMA
- W Polsce pojawiają się dobre osiedla, na każde należy spojrzeć indywidualnie. Krytykowane przez wielu miasteczko Wilanów ma zaplanowany układ ciągów komunikacyjnych, tam zapomniano o strukturze społecznej, dopiero w ostatnich latach pojawiła się tam szkoła publiczna - przypomniał.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Słowem wszystko - o samorządach
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Goście: prof. Przemysław Śleszyński, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Wojciech Wojtowicz, urbanista, portal Urbnews
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka/kormp
REKLAMA
REKLAMA