Zmiana VAT na żywność. Prof. Jankiewicz: rozwiązanie tymczasowe, gdy nie radzono sobie z inflacją

- Wprowadzenie przez Mateusza Morawieckiego obniżonej stawki było tylko tymczasowe, było wynikiem tego, że nie radzono sobie z inflacją. Jednym z najlepszych narzędzi pozwalających obniżyć jej dynamikę było obniżenie podatku VAT, bo to automatycznie obniża czynnik inflacyjny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Jankiewicz, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

2024-03-12, 13:05

Zmiana VAT na żywność. Prof. Jankiewicz: rozwiązanie tymczasowe, gdy nie radzono sobie z inflacją
Zerowy VAT na żywność wprowadzono w styczniu 2022 r.Foto: Shutterstock/Minerva Studio

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że po 31 marca nie będzie obowiązywała przejściowa stawka 0 proc. VAT, wprowadzona w styczniu 2022 r.

Zerowy VAT na żywność. "Zmalała inflacja"

Prof. Sławomir Jankiewicz podkreślił, że obniżka VAT była rozwiązaniem tymczasowym, którego celem była walka z inflacją. - Teraz inflacja zmalała, można już sobie pozwolić na to, żeby wrócić do stanu pierwotnego. Ta sytuacja odbija się też na finansach państwa, które nie pobiera podatków - zauważył ekonomista.

Jak przypomniało ministerstwo, obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, obowiązująca od 1 lutego 2022 r., została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym, tymczasem według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc.

"Inflacja powinna spadać"

Pytany o prognozy dotyczące inflacji, gość audycji zwrócił uwagę na utrzymanie tarczy antyinflacyjnej zamrażającej ceny energii. - Żywność dużo mniej rzutuje na inflację, jej udział w koszyku inflacyjnym jest mniejszy niż np. kwestia ogrzewania czy prądu, to są dużo większe czynniki. Wzrost cen żywności przez wzrost VAT będzie rzutował na inflację ok. 1 punktem proc., tymczasem energii - już 4 punktami proc. Drugim elementem, który jednak nie wydaje się teraz realny, jest druk pustego pieniądza przez bank centralny, by sztucznie wywołać wzrost gospodarczy. Pytanie, czy NBP zdecyduje się pomóc rządowi, jeśli będzie trudna sytuacja. Jeśli nie, to inflacja powinna spadać - ocenił prof. Jankiewicz.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Sławomir Jankiewicz o zniesieniu zerowego podatku VAT na żywność (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Maria Furdyna 

REKLAMA

Gość: prof. Sławomir Jankiewicz, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka/mpkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej