25 lat Polski w NATO. Szef MON: efekt niestrudzonej wiary w odrodzenie
Przemówienia na uroczystości z okazji 25. rocznicy obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim wygłosili wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. - Polska wypełni swoje zobowiązania wobec sojuszników NATO, ale oczekuje też, że kraje sojusznicze wypełnią swoje obowiązki wobec Polski - powiedział szef MON.
2024-03-12, 15:35
W ramach obchodów dwudziestopięciolecia wstąpienia Polski do NATO odbyły się na terenie Cytadeli Warszawskiej uroczystości z udziałem między innymi marszałka Sejmu, przedstawicieli polskiego parlamentu oraz sił zbrojnych i zagranicznych gości.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów rocznicy podkreślił, że przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego 25 lat temu było "ewidentną konsekwencją niezłomnej i niestrudzonej walki zbrojnej, politycznej i odpowiedzialności cywilnej".
Polska lojalnym sojusznikiem
- Dziękuję tym wszystkim, którzy niestrudzenie wierzyli najpierw w odrodzenie, usamodzielnienie, a później w umocnienie, jakim było przystąpienie do Sojuszu - powiedział.
- Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu i w imieniu swoim - ale też pana premiera, ministrów, nas wszystkich, którzy dziś odpowiadamy za RP - potwierdzam zobowiązania sojusznicze państwa polskiego wobec wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego i oczekuję od naszych sojuszników wywiązania się ze wszystkich postanowień traktatu w sytuacjach, gdy taka potrzeba zaistnieje - powiedział wicepremier.
REKLAMA
Ponad 4 proc. PKB na obronność
Szef MON przypomniał również, że obecnie "Polska przekazuje na obronność ponad 4 proc. swojego PKB". Jak zauważył, "to jest najlepszy wynik spośród wszystkich państw NATO".
Posłuchaj
- To jest wielkie oddanie i pragnę podziękować w imieniu rządu wszystkim obywatelom RP, wszystkim naszym podatnikom, którzy składają się na to, że możemy prowadzić transformację i za wielkie, społeczne przyzwolenie na tę transformację i umacnianie Wojska Polskiego. Chcemy żyć w pokoju, bo znamy cenę wojny - powiedział.
- Kryzys i wojna. Jak się przygotować i zabezpieczyć rodzinę? Eksperci wyjaśniają
- Obrona cywilna. "Naval": brakuje rozwiązań systemowych, obecnie możemy polegać na sobie
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Hołownia: szanując przeszłość, musimy patrzeć w przyszłość
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska stała się członkiem NATO. - Polska nie tylko jest w Sojuszu, ale jest Sojuszem. Jesteśmy nim wszyscy - mówił Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu dodał, że 25. rocznica wstąpienia do NATO to szczególny moment dla Polski, zwłaszcza w kontekście statusu naszego kraju w strukturach paktu. Marszałek Sejmu podkreślił, że nasza obecność w strukturach sojuszu okrzepła, lecz tamten moment sprzed 25. lat był kluczowy. - Szanując przeszłość, musimy patrzeć w przyszłość - mówił marszałek Sejmu.
Szymon Hołownia powiedział, że pozostając ludźmi pokoju, mamy prawo walczyć o bliskie nam wartości i upominać się o sprawiedliwość. Podkreślił wagę pokoju, ale również konieczność obrony Rzeczypospolitej. - Mamy prawo walczyć o swoje, mamy prawo upominać się o sprawiedliwość, mamy prawo chronić nasze dzieci, mamy prawo chronić naszą przyszłość - mówił marszałek Sejmu. Zaznaczył, że nie powinniśmy myśleć o pokoju za wszelką cenę, bez logiki białej flagi, którą należy wystawić. Słowa o białej fladze to odniesienie do wypowiedzi papieża Franciszka, który w ubiegłym tygodniu powiedział, że Ukraina powinna wykazać się odwagą wobec agresora, wywiesić białą flagę i rozpocząć negocjacje w Rosją.
Posłuchaj
Marszałek Senatu o przystąpieniu do Paktu
Głos podczas uroczystości zabrała także marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Oceniła, że wstąpienie Polski do NATO było spełnieniem marzeń wielu pokoleń Polaków. Mówiła, że pamięta radość, kiedy 25 lat temu widzieliśmy polską flagę przed kwaterą główną NATO.
REKLAMA
Kidawa-Błońska zaznaczyła, ze państwa członkowskie NATO powinny pamiętać o artykule 3. Traktatu Północnoatlantyckiego, który zobowiązuje państwa członkowskie do umacniania swoich własnych i kolektywnych zdolności obronnych.
Posłuchaj
25 lat Polski w NATO
Polska weszła do NATO 12 marca 1999 roku wraz z Czechami i Węgrami. W naszych dążeniach do NATO kluczowa była gwarancja wspólnej obrony, wynikająca z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, czyli zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Artykuł stanowi, że zbrojna napaść na jednego lub kilku sojuszników będzie uważana za atak na wszystkich i wymaga wspólnej obrony.
Dziś w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkają się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Spotkanie wiąże się z dwudziestopięcioleciem członkostwa Polski w NATO, a jego głównym tematem będą sprawy bezpieczeństwa.
REKLAMA