Rewolucja na polskich drogach. Dziś wchodzą w życie nowe przepisy. Pijany kierowca traci samochód
Policja gotowa na zabezpieczanie samochodów pijanych kierowców. Od dziś obowiązują nowe przepisy, które przewidują utratę pojazdu przez nietrzeźwego kierowcę.
2024-03-14, 06:28
Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział IAR, że samochód traci kierowca prowadzący w stanie nietrzeźwości, kiedy w jego organizmie wykryto półtora promila alkoholu i więcej. Policja w takich przypadkach zabezpiecza pojazd, a o jego dalszym losie decyduje sąd. Samochód traci też sprawca wypadku, w którego organizmie wykryto powyżej promila alkoholu.
Prokurator może zdecydować o zabezpieczeniu pojazdu także sprawcy wypadku, który miał w organizmie mniejsze stężenie alkoholu. Auto straci też alkoholowy recydywista, czyli osoba, która prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości po wcześniejszym skazaniu za ten czyn. Samochód może stracić też sprawca wypadku, który ucieknie z miejsca wypadku, bez względu czy jechał pod wpływem alkoholu czy był trzeźwy.
Blisko 100 tys. pijanych kierowców na polskich drogach
Nowe prawo nie pozwala na utratę samochodu, który nie jest własnością pijanego kierowcy. Nie oznacza to jednak, że uniknie kary - podkreśla nadkomisarz Robert Opas. Sąd może zdecydować o przepadku równowartości pojazdu, którym poruszał się taki kierowca. Chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.
Posłuchaj
W zeszłym roku policja zatrzymała na polskich drogach blisko 96 tysięcy nietrzeźwych kierujących. To spadek o 10 procent w porównaniu do 2022 roku. Kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 1331 zdarzeń, w których zginęło 212 osób.
REKLAMA
- Kultura jazdy na polskich drogach. Wisławski: trzeba zmienić metodykę kształcenia kierowców
- Jazda bez uprawnień. Jakie możemy ponieść konsekwencje?
- Nieświadomość i buntownicza natura polskich kierowców. Ekspert: na drodze najważniejsze jest myślenie oraz pokora
dn/IAR
REKLAMA