Somalijscy piraci porwali statek. Mógł służyć do kolejnych ataków. Okręt został odbity, doszło do strzałów

2024-03-16, 09:20

Somalijscy piraci porwali statek. Mógł służyć do kolejnych ataków. Okręt został odbity, doszło do strzałów
Marynarka przechwyciła statek porwany przez piratów. Foto: Shutterstock/OlegRi

Indyjski okręt wojenny przechwycił porwany bułgarski statek handlowy Ruen i wezwał somalijskich piratów na pokładzie do poddania się. Poinformował o tym rzecznik marynarki wojennej Indii.

Somalijscy piraci porwali jednostkę pływającą pod maltańską banderą 14 grudnia ubiegłego roku. Wczoraj oddali strzały w kierunku podpływającego indyjskiego okrętu. Piraci zostali wezwani do poddania się i uwolnienia zakładników.

Somalia w chaosie

Siły morskie Unii Europejskiej poinformowały, że statek Ruen mógł zostać wykorzystany przez piratów do porwania dla okupu masowca Abdullah u wybrzeży Somalii w tym tygodniu. W tym ostatnim przypadku w razie niespełnienia żądań piraci grożą zamordowaniem członków załogi. Nie wiadomo, jakie były ich żądania po porwaniu Ruena.

Od grudnia na morzach i oceanie w rejonie Indii doszło do 17 prób porwania statków przez piratów.
Somalia jest pogrążona w chaosie wywołanym wewnętrznymi konfliktami, a rząd nie panuje nad znaczną częścią kraju. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej jej obywatele często atakują jednostki płynące w kierunku Kanału Sueskiego. Celem porywaczy jest rabunek, uprowadzenie albo wzięcie okupu.

Czytaj także: 

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej