Trójkąt Weimarski. Prof. Zajączkowski: potrzebna efektywna polityka, sankcje i odstraszanie
- Od kliku lat były różnice, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa UE. Niemcy obawiały się zdecydowanego pójścia do przodu. Spotkanie Trójkąta Weimarskiego i rolą premiera Tuska raczej było pokazanie jedności pomiędzy Europą Zachodnią a Środkową, która ostatnio pękała - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW.
2024-03-17, 19:35
W piątek w Berlinie odbyło się spotkanie premiera Polski Donalda Tuska, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Przedmiotem rozmów była pomoc dla Ukrainy oraz blokowanie pakietu wsparcia dla Kijowa przez amerykański Kongres.
Trójkąt Weimarski. "Próba zintensyfikowania tego, czego oczekuje się od UE"
Prof. Kamil Zajączkowski komentował ustalenia szczytu. - To, czym mówi się od kilku dni, że w końcu Trójkąt Weimarski w końcu znowu staje się istotnym instrumentem polityki zagranicznej, jest moim zdaniem przedwczesną opinią. Byłbym ostrożny z komentarzami, które są bardzo optymistyczne. To, że prezydent Polski, kanclerz Niemiec i prezydent Francji się spotkali, pokazali, ze amunicja musi być w większym stopniu dostarczana do Ukrainy, to jest in plus, ale gdybyśmy się wczytali w komunikat, który pojawił się po zakończeniu spotkania, to nie ma tam nic nowego - próba zintensyfikowania tego, czego oczekuje się od Unii Europejskiej i od państwa Europy Zachodniej już od kilku tygodni - ocenił.
- Wszyscy analitycy zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa, geopolityki czy stosunkami Unia - Rosja podkreślają, że UE nie ma potencjału i instrumentów, by całkowicie zablokować Federację Rosyjską w wymiarze wojskowym i ekonomicznym, natomiast można politykę wobec Putina prowadzić w sposób bardziej efektywny. Druga kwestia to sankcje, gdybyśmy spojrzeli na dokumenty, to są one dosyć mocne, natomiast gdybyśmy spojrzeli na rzeczywistość, doskonale wiemy, że sankcje są omijane przy pomocy Chin czy państw Azji Centralnej. Trzecia sprawa to polityka odstraszania UE (...). Te trzy kwestie są w zasięgu UE i Trójkąta Weimarskiego, państw kluczowych, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie - ocenił gość audycji.
Posłuchaj
Trójkąt Weimarski został powołany do życia 28-29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.
Format służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE; obecnie ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się realia polityczne.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Karol Surówka
REKLAMA
Gość: prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW
Data emisji: 17.03.2024
Godzina emisji: 18.07
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA