Umowa UE z Ukrainą. Nie uwzględniono części polskich postulatów
Umowa o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą będzie zmieniona. Wydłużona została lista produktów objętych ograniczeniami w imporcie. Jednak nie wszystkie postulaty, o które zabiegali polscy europosłowie zostały uwzględnione. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2024-03-20, 09:12
Negocjacje w sprawie umowy zostały wznowione, bo Parlament Europejski przyjął w ubiegłym tygodniu poprawki zgłoszone przez polskiego europosła Andrzeja Halickiego. Rozmowy przedstawicieli deputowanych, unijnych krajów i Komisji Europejskiej zakończyły się dziś nad ranem kompromisowymi ustaleniami.
- Ta umowa wymaga zmian. Myślę, że tę świadomość mają także nasi partnerzy ukraińscy. Zresztą przecież rozmawiamy, ja rzeczywiście byłem inicjatorem w Parlamencie Europejskim, żeby otworzyć negocjacje. Ale decydują rządy, rządy też mają umówione spotkanie. Jest polsko-ukraiński szczyt planowany na koniec marca. Przecież musimy to robić razem - powiedział Polskiemu Radiu Halicki.
Umowa z Ukrainą. Nieuwzględniony kluczowy postulat
Podczas nocnych negocjacji do listy z ograniczeniami ilościowymi, na której były jaja, drób i cukier, dopisano kukurydzę, owies, kasze i miód. Komisja została zobowiązana do podjęcia działań w przypadku gwałtownego wzrostu importu ukraińskiej pszenicy. Skrócony został też czas reakcji Komisji z trzech tygodni do dwóch na wprowadzanie zakazów importu, gdy dojdzie do destabilizacji sytuacji w którymkolwiek kraju członkowskim.
Ale jeden z kluczowych postulatów nie został uwzględniony – wydłużenie okresu, który byłby brany pod uwagę przy ustalaniu kontyngentów importowych. Komisja Europejska zaproponowała ostatnie dwa lata, kiedy już dochodziło do masowego wwozu produktów z Ukrainy do Unii. Deputowani chcieli uwzględnić 2021 rok, bo wtedy takiej sytuacji nie było i tym samym ograniczenia w imporcie byłyby większe.
REKLAMA
Posłuchaj
Bezcłowy handel z Ukrainą. Kiedy w życie wejdą zmiany w umowie?
Jeszcze dziś te nocne uzgodnienia przedstawicieli unijnych instytucji mają potwierdzić ambasadorowie z krajów członkowskich, a później europosłowie z komisji handlu międzynarodowego.
Cały Parlament Europejski zagłosuje na sesji plenarnej w Strasburgu pod koniec przyszłego miesiąca, ostatniej tej kadencji.
Zmieniona umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą wejdzie w życie 6 czerwca i będzie obowiązywać przez rok.
[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Szef MSWiA o protestach rolników
ms/IAR
REKLAMA