Biały Dom przedstawił plan wsparcia dla Intela. Ma to pomóc w konkurowaniu z Chinami
Biały Dom przedstawił warty prawie 20 miliardów dolarów plan wsparcia dla koncernu technologicznego Intel. Środki w formie grantów i pożyczek mają zostać wykorzystane na rozwój krajowej produkcji chipów, co ma pomóc w rzuceniu wyzwania Chinom, światowemu potentatowi pod tym względem.
2024-03-20, 10:59
8,5 miliarda dolarów ma trafić do koncernu bezpośrednio, natomiast 11 miliardów - w formie pożyczek. Jak podał Biały Dom, pieniądze będą wykorzystane na rozbudowę fabryk i innych obiektów Intela w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie. Dzięki tym środkom ma powstać prawie 30 tysięcy nowych miejsc pracy.
Plan wsparcia dla Intela został ogłoszony podczas wizyty Joe Bidena w Arizonie, co nie jest przypadkiem. W tym stanie w wyborach w 2020 roku doszło do zaciętego starcia między nim a Donaldem Trumpem. Joe Biden zwyciężył z ówczesnym prezydentem przewagą tylko nieco ponad 10 tysięcy głosów.
Wizyty w tak zwanych swing states i prezentowanie podczas nich swoich osiągnięć to jeden z elementów strategii Joe Bidena przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, w których ponownie zmierzy się z Donaldem Trumpem.
Inwestycja w Polsce
16 czerwca 2023 roku amerykański koncern Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak podkreślano, decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
REKLAMA
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia około 10 tys. pracowników.
- Ogromna inwestycja Intela w Polsce. Dyrektor firmy zdradził, jak wyglądały negocjacje. "Przekonały nas władze państwowe"
- Inwestycja Intela w Polsce. Gawkowski: to szansa na zaistnienie na globalnej mapie nowych technologii
- Nie tylko Intel. Wiemy, w jakich branżach napływa do Polski najwięcej inwestycji zagranicznych
IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA