Trybunał Konstytucyjny. Będą zmiany? Marszałek Hołownia wskazał, kiedy Sejm zajmie się projektem

2024-03-20, 11:20

Trybunał Konstytucyjny. Będą zmiany? Marszałek Hołownia wskazał, kiedy Sejm zajmie się projektem
Marszałek Sejmu: na następnym posiedzeniu projekt ws. TK, KRS i aborcji. Foto: trybunal.gov.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że 10 kwietnia odbędą się pierwsze czytania projektów ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek przekazał na konferencji prasowej, że Prezydium Sejmu zaplanowało już kwietniowe posiedzenie izby, które odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia. - Zaczniemy 10 kwietnia o godz. 11. Klub PiS prosił nas, żebyśmy uwzględnili jego prośbę, w tym dniu jest rocznica katastrofy smoleńskiej i rano są uroczystości, w związku z tym zaczniemy o godz. 11 sprawozdaniem komisji, to będzie już drugie czytanie projektu o wakacjach kredytowych - podkreślił Szymon Hołownia.

Później - jak kontynuował - "będzie senacka nowela ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników służb mundurowych, następnie unijna ustawa, czy realizująca prawo UE o dostępności". - Tego samego dnia o godz. 16 mamy zaplanowaną dyskusję nad wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, i jeszcze tego samego dnia, czyli 10 kwietnia, pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego - poinformował.

Na początku marca do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty ustaw dot. TK, pod którymi podpisali się posłowie koalicji rządowej; jeden to projekt nowej ustawy o TK, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy. Razem z przyjętą wcześniej uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK.

Zmiany w TK. Tego chcą politycy koalicji

W odniesieniu do obecnych sędziów Trybunału przewidziano, że w ciągu miesiąca od wejścia nowych przepisów w życie mogliby oni złożyć oświadczenia, że przechodzą w stan spoczynku. - Możliwość przejścia w stan spoczynku (...) nie dotyczy osoby nieuprawnionej do orzekania - głosi projekt.

W odniesieniu do obecnych sędziów TK w projektach przewidziano, że w ciągu miesiąca od wejścia nowych przepisów w życie mogliby oni złożyć oświadczenia, że przechodzą w stan spoczynku. Możliwość ta "nie dotyczy osoby nieuprawnionej do orzekania". Chodzi o trzy osoby (oraz ich następców) wybrane jeszcze w 2015 r. "w miejsce prawidłowo wybranych uprzednio trzech sędziów".

Posłuchaj

Marszałek Hołownia o planach na następne posiedzenie Sejmu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Obowiązki prezesa TK przejąłby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim w TK, zaś w ciągu trzech miesięcy Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK miałoby przedstawić prezydentowi kandydatów na prezesa. Sędziowie TK mieliby być wybierani indywidualnie przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 na 9-letnią kadencję. W projekcie zapisano, że sędzia wybrany przez Sejm jest obowiązany do złożenia ślubowania przed prezydentem, który umożliwia mu złożenie ślubowania nie później niż 14 dni od wyboru.

Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział także, że na przyszłym posiedzeniu przeprowadzone zostanie również II czytanie projektu ustawy ws. KRS, rozpatrywane będą również projekty dotyczące prawa aborcyjnego.

ms/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej