Sparaliżowany pacjent z chipem w głowie rozegrał partię szachów. Sterował figurami za pomocą myśli
Sparaliżowany pacjent, któremu wszczepiono chip mózgowy Neuralink, rozegrał partię szachów z komputerem, sterując figurami za pomocą myśli.
2024-03-21, 12:03
Firma produkująca przełomowy chip o nazwie Telepathy opublikowała na portalu x.com film pokazujący, jak Amerykanin Noland Arbaugh steruje komputerem bez użycia rąk czy systemu obsługi głosowej.
Największe wyzwanie dla sparaliżowanego pacjenta
Jak mówi pacjent, największym wyzwaniem było odróżnienie "wyobrażenia ruchu od próby ruszenia kursorem". Kilka dni zajęło mu nauczenie się, że kluczem do obsługi systemu Telepathy jest skupienie się na obiekcie i przesuwanie go niejako siłą woli.
- Nauczyłem się intuicyjnie wyobrażać sobie ruch kursora, jakbym używał siły do ruszania nim w dowolne miejsce na ekranie - i wtedy on się porusza - powiedział mężczyzna.
Pierwszy człowiek, któremu wszczepiono implant mózgowy Telepathy
Nolan Arbaugh w styczniu stał się pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono implant mózgowy Telepathy. W nagraniu opublikowanym przez firmę Neuralink 29-latek mówi, że chip nie jest idealny i wymaga regularnego ładowania, ale jest znacznie lepszy od poprzednio stosowanych metod sterowaniem komputerem. Mężczyzna szczególnie ucieszył się z możliwości gry w Cywilizację VI.
REKLAMA
Możliwe będzie na przykład telepatyczne przywołanie zdalnie sterowanego samochodu
Właścicielem firmy Neuralink jest Elon Musk. Spółka deklaruje, że jej celem jest stworzenie ogólnie dostępnego interfejsu mózgowego, który umożliwi komunikację i funkcjonowanie osobom częściowo lub całkowicie sparaliżowanym. W przyszłości system Telepathy ma znaleźć również inne zastosowania. Ma on na przykład umożliwiać kontrolę telefonu lub komputera za pomocą myśli. W jednym z wywiadów Elon Musk powiedział, że możliwe będzie na przykład telepatyczne przywołanie zdalnie sterowanego samochodu.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Walka o ideały czy o pieniądze? Elon Musk pozywa Open AI
- AI pisze prace dyplomowe? Teraz promotor sprawdzi, kto z niej korzystał
- Sztuczna inteligencja i produkcja oprogramowania. Te dziedziny przyciągały w 2023 roku najwięcej kapitału
IAR/kg/wmkor
REKLAMA