Jednorazowe e-papierosy znikną ze sklepów? Dr Sutkowski: często stanowią wstęp do nałogu
- Inicjacja nikotynowa zaczyna się od e-papierosa. Efekt może być odwrotny od teoretycznie zamierzonego, który miał pozbawić nas chęci sięgnięcia po tradycyjnego papierosa. Jestem lekarzem, regulacja, którą proponuje Ministerstwo Zdrowia musi mi odpowiadać - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
2024-03-21, 21:50
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad ustawą zakazującą jednorazowych e-papierosów. Jak poinformowała szefowa tego resortu Izabela Leszczyna, realnym terminem ich zakończenia jest kwiecień.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że do 15 roku życia nawet połowa dzieci i młodzieży miała styczność z e-papierosami. - Prawda jest, że nie zawierają substancji smolistych, tlenku węgla i nie mają tzw. strumienia bocznego. Jednak twórcy e-papierosów wywodzą się z przemysłu tytoniowego. Stoją za nimi bardzo silne firmy tytoniowe, wielki biznes. E-papierosy były na początku reklamowane jako mniej szkodliwa alternatywa. Następnie pojawiły się pierwsze badania, że nie zawsze dzięki nim można wyjść z nałogu. Więcej, często stanowią inicjację dla nałogu. Kończy się to paleniem podwójnym lub nawet potrójnym - e-papierosy - waporyzatory - papierosy - powiedział dr Michał Sutkowski.
"Dla każdego coś miłego"
Oprócz nikotyny, w e-papierosach znajduje glikol propylenowy i glicerol, są substancje zapachowe. - Jest ich aż 15 tys. "Dla każdego coś miłego", tylko wybierać. M.in. z aldehydem cynamonowym, który jest substancją szkodliwą. W e-papierosach znajduje się gliceryna, metale ciężkie. Wszystkie te substancje mają określone działania - tłumaczył.
- Inicjacja nikotynowa zaczyna się od e-papierosa. Efekt może być odwrotny od teoretycznie zamierzonego, który miał pozbawić nas chęci sięgnięcia po tradycyjnego papierosa. Jestem lekarzem, regulacja, którą proponuje Ministerstwo Zdrowia musi mi odpowiadać - podsumował dr Sutkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Plaga e-papierosów
W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrasta sprzedaż "jednorazówek". W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln sztuk. Według Światowej Organizacji Zdrowia, że co piąty sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że wartość rynku "jednorazówek" w Polsce to 2 mld zł. Natomiast z badania CBOS wynika, że przed 18. rokiem życia co czwarta osoba deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów.
Więcej w nagraniu.
* * *
REKLAMA
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 21.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
PR24
REKLAMA