Śląsk. Wstrząs w kopalni Bobrek-Piekary. Nie żyje zasypany górnik
Nie żyje górnik, uwięziony pod ziemią po wstrząsie w kopalni węgla kamiennego Bobrek-Piekary w Bytomiu. Energia wstrząsu odpowiadała magnitudzie 2,37.
2024-03-27, 07:43
Do wstrząsu w kopalni doszło we wtorek po godzinie 17, podczas drążenia chodnika - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej dyżurny Wyższego Urzędu Górniczego Artur Ochniak.
- W chodniku, gdzie doszło do wstrząsu, przebywało 14 pracowników, z tego sześciu było bezpośrednio objętych wstrząsem - informował we wtorek wieczorem prezes spółki Węglokoks-Kraj, do której należy kopalnia, Grzegorz Wacławek. - Czterech opuściło rejon zagrożenia o własnych siłach, jednego trzeba było transportować - dodał.
Obrażenia ośmiu rannych górników nie zagrażają ich życiu.
Wstrząs w kopalni Bobrek-Piekary. Eksperci badają przyczyny
Akcja ratownicza zakończyła się przed godziną 3.00.
REKLAMA
Przyczyny wypadku bada Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.
Kopalnia Bobrek-Piekary należy do spółki Węglokoks-Kraj - wydzielonej ze struktur Węglokoksu. Prowadzi wydobycie w oparciu o infrastrukturę bytomskiej kopalni Bobrek (w dzielnicy Bytomia o tej nazwie). Ubiegłoroczne wydobycie zakładu wyniosło ok. 900 tys. ton, plan na ten rok zakłada wydobycie rzędu 1,2 mln ton.
Wstrząsy w kopalniach i ich skutki. Dane WUG
Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7). Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Wstrząsy powodujące uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni to tąpnięcia.
Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowanych jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego (od Katowic w kierunku Zabrza, po Knurów), w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.
REKLAMA
Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych.
Czytaj także:
- Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Nie zakazuje ona montażu i eksploatacji kotłów gazowych
- Surowce krytyczne dla OZE. Resort klimatu chce sprawdzić hałdy górnicze i hutnicze
- Ucieczka od węgla. W 2023 roku w Niemczech energia wiatrowa stanowiła najważniejsze źródło
IAR, PAP/ mbl/wmkor
REKLAMA