Somalia obniża wiek pełnoletności. Kontrowersyjna zmiana dotknie dziewczęta
Próg pełnoletności w Somalii został obniżony do piętnastego roku życia. Somalijski parlament federalny zadecydował w sobotę o wprowadzeniu poprawek do konstytucji. Niezmieniony pozostał jednak wiek odpowiedzialności prawnej. Jest to nadal osiemnaście lat.
2024-03-31, 13:52
Nowelizacja ustawy zasadniczej Somalii powoduje, że osoby poniżej tego wieku będą uznawane za fizycznie dojrzałe, ale pozostaną na przykład pod opieką państwowych instytucji, zajmujących się młodzieżą.
Może to wpływać szczególnie na los nieletnich kobiet, które wcześniej niż dotychczas będą mogły zostać wydane za mąż, co odbierze im możliwość nauki i narazi ich zdrowie. To wzbudziło sprzeciw organizacji Human Rights Watch, która apelowała do państw dotujących somalijski budżet, aby naciskały na odrzucenie konstytucyjnych poprawek.
Somalia. Obniżenie wieku pełnoletności sprzeczne z ONZ
Obniżenie wieku pełnoletności i ustalenie górnej granicy prawnej dzieciństwa na piętnaście lat stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami Somalii, wynikającymi z Konwencji praw dziecka ONZ. Osoby, które ukończą piętnasty rok życia, na równi z innymi dorosłymi będą podlegały aresztowaniu, tymczasowemu pozbawieniu wolności oraz karom o najwyższym wymiarze.
Konstytucja Somalii ma charakter prowizoryczny. Sobotnie zmiany w ustawie zasadniczej zwiększają również uprawnienia prezydenta, który będzie mógł teraz powoływać i odwoływać premiera bez zgody parlamentu.
Czytaj także:
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA