Sytuacja przedsiębiorców w Polce się poprawia. Eksperci o najnowszych danych

Sytuacja przedsiębiorców stopniowo się poprawia, ale z uwagi na słabszą koniunkturę w Europie Zachodniej portfel zamówień eksporterów będzie słabszy niż firm działających na rynku krajowym, oceniają ekonomiści. 

2024-04-02, 11:57

Sytuacja przedsiębiorców w Polce się poprawia. Eksperci o najnowszych danych
Firmy mają problem z pozyskaniem pracowników fizycznych.Foto: Shutterstock/kckate16

Z danych S&P Global wynika, że wskaźnik PMI dla sektora przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,0 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym. Analitycy oczekiwali nieco wyższego odczytu.

"Krajowy wskaźnik mocno obciąża słaby portfel zamówień eksporterów. Marcowy odczyt jest pozytywny na tle zmian Europie Zachodniej, gdzie nastroje pogorszyły się - w strefie euro indeks spadł z 46,6 do 45,7 pkt, w Niemczech z 42,5 do 41,5 pkt. Gorsze wyniki u naszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać na kondycje eksporterów" - zauważył w komentarzu do danych o PMI analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytut Ekonomii Sebastian Sajnóg.

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska powiedziała, że to nieznacznie lepszy wynik niż w lutym. Wtedy wskaźnik ten wyniósł 47,9 punktu. Sajnóg również przypomniał, że badania koniunktury GUS wskazują na poprawę nastrojów. Respondenci z optymizmem oceniają przyszłość.

"W marcu, po raz pierwszy od prawie trzech lat, indeks opisujący oczekiwania dot. zamówień krajowych i zagranicznych osiągnął pozytywny poziom: 0,9 pkt. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji - w miarę odbicia gospodarczego i wzrostu konsumpcji, sytuacja przedsiębiorców stopniowo się poprawia. Jednakże, z uwagi na słabszą koniunkturę w Europie Zachodniej i wśród naszych partnerów handlowych, portfel zamówień eksporterów będzie słabszy niż firm działających na rynku krajowym" - stwierdził analityk PIE.

REKLAMA

Oczekiwane ożywienie w gospodarce

Zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy liczą na ożywienie m.in. dzięki niższym cenom.

"Przedsiębiorcy spodziewają się dużo wolniejszego wzrostu cen niż przed rokiem. Odsetek obaw o wzrost cen w badaniu GUS spadł przez rok z 23,6 do 15,1 proc. To efekt mniejszej niepewności dot. zachowania cen energii oraz słabszej presji cenowej. Niemniej bieżące wyniki są dalej wyższe niż te, które obserwowaliśmy przed pandemią" - napisał Sebastian Sajnóg. 

Również zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki z Banku Pocztowego, marcowy odczyt wskaźnika PMI pozwala zachować optymizm co do rozwoju polskiej gospodarki w kolejnych miesiącach. "Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych miesiącach główną siłą napędową polskiego przemysłu pozostanie nadal popyt krajowy, na popyt zagraniczny natomiast trzeba będzie jeszcze trochę poczekać" - napisała Kurtek w komentarzu do danych. 

Ekspertka z PKO BP podkreśliła, że w sprawie koniunktury w ciągu najbliższych 12 miesięcy dominuje optymizm. 

REKLAMA

Posłuchaj

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska o poprawie nastrojów wśród firm (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Odczyt PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze przemysłowym, poniżej sugeruje spadek.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej