Wojna w Ukrainie. Blinken z jednoznacznym apelem. "Jesteśmy w decydującej fazie"

2024-04-02, 18:15

Wojna w Ukrainie. Blinken z jednoznacznym apelem. "Jesteśmy w decydującej fazie"
Wojna w Ukrainie. Blinken z jednoznacznym apelem. "Jesteśmy w decydującej fazie". Foto: facebook.com/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

- Ukraina powinna otrzymać od Zachodu wszystko, czego potrzebuje do obrony, szczególnie jeśli chodzi o amunicję i obronę przeciwlotniczą - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas wizyty w Paryżu.

Blinken spotkał się z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu. Wspólnie odwiedzili fabrykę broni Nexter, w której produkowane są między innymi samobieżne haubicoarmaty kalibru 155 milimetrów. Tego rodzaju broń została przekazana na Ukrainę.

Antony Blinken podkreślił, że wojna w Ukrainie weszła w decydującą fazę, oraz że wiele zależy od decyzji amerykańskich kongresmenów. W ten sposób nawiązał do impasu, w jakim znalazła się amerykańska pomoc militarna dla Ukrainy.

Wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwał zdominowaną przez konserwatywnych Republikanów Izbę Reprezentantów do poparcia kolejnej transzy pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy. Republikanie wstrzymują decyzję, motywując to koniecznością zaspokojenia wewnętrznych potrzeb Stanów Zjednoczonych.

Wojna w Ukrainie. Atak dronów na Rosję

Rosyjski Tatarstan został we wtorek zaatakowany dronami. Region leży około półtora tysiąca kilometrów od granicy z Ukrainą. To pierwszy atak bezzałogowców w tej części kraju. Był wymierzony w fabrykę montującą drony Shahed, które Rosjanie nazywają Gierań-2.

RBK-Ukraina podał, że ataku dokonał ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Ukrainska Prawda zamieściła na platformie X nagranie wideo z rosyjskich kanałów na Telegramie, na którym widać moment uderzenia dronu w fabrykę. "Drony zaatakowały przedsiębiorstwa w Jełabudze w Tatarstanie, gdzie według wcześniejszych doniesień montowano Shahedy" - napisano w materiale załączonym do wideo.


Czytaj także:

IAR, PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej