Spory w koalicji rządzącej? Kucharska-Dziedzic: w wyborach samorządowych nie trzeba "głosować taktycznie"

2024-04-02, 19:26

- Wspólnie z Trzecią drogą, [...] z Koalicją Obywatelską tworzymy koalicję rządową i naprawdę wzajemnie sobie kibicujemy i się wspieramy. Choć czasami rzeczywiście bardzo mocno się ścieramy, jeśli chodzi o indywidualne projekty i kwestie programowe - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, komentując trwającą kampanię wyborczą.

Dobiega końca kampania przed wyborami samorządowymi. Partnerzy polityczni w koalicji tworzącej rząd do wyborów samorządowych poszli osobno, niekiedy mocno ze sobą konkurując. Czy to grozi rozpadem koalicji? W Polskim Radiu 24 komentowała to polityk Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Polityk podkreśliła, że nie ma w zwyczaju cieszyć się klęską innych uczestników polityki, zwłaszcza partnerów politycznych, dlatego spadek notowań Trzeciej Drogi nie jest dla niej powodem do satysfakcji. - Wspólnie z Trzecią drogą, (...) z Koalicją Obywatelską tworzymy koalicję rządową i naprawdę wzajemnie sobie kibicujemy i się wspieramy, chociaż czasami rzeczywiście bardzo mocno się ścieramy, jeśli chodzi o indywidualne projekty i kwestie programowe - mówiła Anita Kucharska-Dziedzic.

- Ale to nie jest tak, że będziemy się cieszyć, że ktoś będzie miał zły wynik, bo wszyscy chcemy powtórzyć wynik z wyborów 15 października i po prostu przejąć władzę. A tę władzę przejmujemy wspólnie - wszyscy tworzący koalicję 15 października - dodała.

Jak wyjaśniła, mówienie o potrzebie lub braku zapotrzebowania na "głosowanie taktyczne" związane jest z rodzajem wyborów. W wyborach parlamentarnych takie głosowanie np. na Trzecią Drogę czy Lewicę mogło być uzasadnione, aby pokonać Prawo i Sprawiedliwość. - PiS na pewno te wybory przegra, na pewno straci sejmiki, straci władzę w wielu samorządach. Nie musimy się bać czy głosować taktycznie. W tych wyborach głosujemy np. na to, jakie chcemy mieć szpitale - wyjaśniała posłanka Lewicy.

W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic jeśli politycy we wszystkim się zgadzają, to "od razu zapala się czerwona lampka", a spory - nawet wewnątrz koalicji - świadczą o dobrym działaniu demokracji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Anita Kucharska-Dziedzic: wszystkie ugrupowania koalicji rządzącej kibicują sobie w wyborach samorządowych, nawet jeśli w pewnych sprawach się spieramy ("Rozmowa PR24") 11:44
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Anita Kucharska-Dziedzic (Nowa Lewica)
Data emisji: 02.04.2024
Godzina emisji: 17.36

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej