Joe Biden wzywa do śledztwa ws. śmierci wolontariuszy w Strefie Gazy. "To nie był odosobniony incydent"

2024-04-03, 07:37

Joe Biden wzywa do śledztwa ws. śmierci wolontariuszy w Strefie Gazy. "To nie był odosobniony incydent"
Zniszczony w izraelskim ataku samochód pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Foto: EPA/MOHAMMED SABER/EPA

Oburzenie z powodu śmierci siedmiu pracowników organizacji World Central Kitchen, którzy zginęli w izraelskim ataku w Strefie Gazy, wyraził prezydent Joe Biden. Amerykański prezydent zarzucił Izraelowi, że robi za mało by chronić cywilów i działaczy organizacji humanitarnych.

"Jestem oburzony i wstrząśnięty śmiercią siedmiu pracowników organizacji World Central Kitchen, w tym jednego Amerykanina, którzy zginęli wczoraj w Strefie Gazy. Dostarczali oni żywność głodnym cywilom w środku wojny. Byli odważni i bezinteresowni. Ich śmierć jest tragedią” - napisał w oświadczeniu amerykański prezydent.

Biden wezwał Izrael by przeprowadził szybkie dochodzenie w sprawie incydentu, podał jego wyniki do publicznej wiadomości i ukarał odpowiedzialne osoby. Wyraził też ubolewanie, że nie był to odosobniony incydent.

"Izrael nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić pracowników organizacji humanitarnych, próbujących dostarczyć rozpaczliwie potrzebną pomoc cywilom. Incydenty takie jak wczorajszy nie powinny mieć miejsca” - stwierdził prezydent USA i dodał, że Izrael nie zrobił również wystarczająco dużo, by chronić ludność cywilną.

Biden poinformował też, że rozmawiał z założycielem World Central Kitchen José Andrésem, którego nazwał przyjacielem, aby przekazać mu najgłębsze kondolencje z powodu śmierci "dzielnych pracowników” jego organizacji. Podkreślił, że jego rząd dąży do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie w ramach porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

Polak wśród ofiar izraelskiego ataku

W izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło w poniedziałek siedmioro pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Do wydarzenia doszło podczas dostarczania przez pracowników dramatycznie potrzebnej pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. Wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca. Władze Izraela przyznały się do błędu.

World Central Kitchen zawiesza działalność 

Założona w 2010 roku przez znanego amerykańskiego kucharza Jose Andresa World Central Kitchen dostarcza pomoc żywnościową na całym świecie oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja podała w zeszłym miesiącu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 miliony posiłków w ciągu 175 dni. Po ataku Izraela WCK poinformowała, że zawiesiła działalność w regionie.

Czytaj także:

Posłuchaj

Posłuchaj

Joe Biden wyraża oburzenie i krytykuje Izrael 0:49
+
Dodaj do playlisty
IAR/jt

Polecane

Wróć do strony głównej