Audyt w Lasach Państwowych. Niegospodarność i finansowanie polityków

2024-04-03, 15:48

Audyt w Lasach Państwowych. Niegospodarność i finansowanie polityków
Audyt w Lasach Państwowych. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Prawie 100 mln złotych niegospodarnie wydanych przez Lasy Państwowe - to wstępne wyniki audytu, do których dotarli dziennikarze radiowej Jedynki. Chodzi o rozpoczęty w styczniu kompleksowy przegląd polityki finansowej Lasów Państwowych, dotyczący okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości, a więc lat 2015-2023.

Ze wstępnego audytu wynika, że Lasy Państwowe wydawały pieniądze w regionach, w których prowadzili kampanię wyborczą do Sejmu niektórzy politycy Suwerennej Polski. Z kasy Lasów na przykład finansowano czeki wręczane przez polityków różnym lokalnym organizacjom. Padają tu nazwiska Dariusza Mateckiego czy Michała Wosia.

Ponad milion złotych na imprezy z Michałem Wosiem

Według audytorów, nadleśnictwo w Rybniku od czerwca do października 2023 roku, czyli w samym środku kampanii wyborczej, wydało ponad milion złotych na organizację imprez, w których uczestniczył poseł Michał Woś.

Dwie posady Dariusza Mateckiego

Audyt stwierdza również, że obecny poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki pracował w Lasach Państwowych jednocześnie na dwóch posadach - w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie oraz w szczecińskiej Dyrekcji Regionalnej.

Pieniądze dla fundacji i stowarzyszeń

Lasy Państwowe przekazywały duże kwoty do fundacji i stowarzyszeń.

Przykładowo fundacja Marcina Możdżonka, prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, otrzymała co najmniej 250 tys. złotych. Audytorzy nadal badają zasadność innych wydatków, w tym przeznaczenia w 2023 roku ponad ćwierć miliarda złotych na remonty dróg, w tym dróg wojewódzkich.

Na razie nie jest znana treść całego audytu - zasadność niektórych wydatków poczynionych przez Lasy Państwowe za czasów rządów PiS jest wciąż sprawdzana.


Posłuchaj

Prawie 100 mln niegospodarnie wydanych pieniędzy przez Lasy Państwowe. Ustalenia Jacka Czarneckiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PR1/fc/wmkor

 

Polecane

Wróć do strony głównej