Niemcy. Reforma Bundeswehry. "Zawód żołnierza nadal jest dla wielu czymś brudnym"

2024-04-05, 13:03

Niemcy. Reforma Bundeswehry. "Zawód żołnierza nadal jest dla wielu czymś brudnym"
Niemcy reformują armię. Foto: Michele Ursi / Shutterstock.com

Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, przedstawił założenia reformy Bundeswehry. Niemieckie dzienniki wyrażają obawy o reformę i wskazują na poważne braki kadrowe w armii.

Niemiecki minister obrony ogłosił reformę strukturalną niemieckiego wojska. Przede wszystkim powstanie jedno dowództwo armii, a wydzielone zostaną cztery rodzaje wojska - obok lądowych, powietrznych i morskich będą też siły cybernetyczne. Minister wyjaśnił, że to konieczność dziejowa, bo armia  do obecnych wyzwań

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił, że "Bundeswehra przetrwa również i tę reformę (...). Reforma obejmuje obowiązkową służbę wojskową. Ale powinna być również w stanie poradzić sobie bez niej. A to rzeczywiście będzie centralnym wyzwaniem nie tylko dla ministra obrony, ale także dla państwa i społeczeństwa. Jak każdy, gdy to konieczne, może czasowo wykorzystać swoje umiejętności w służbie społeczeństwa? W gruncie rzeczy, jeśli ktoś ceni sobie wolność, nie powinien potrzebować do tego przymusu".

"W rzeczywistości Ustawa Zasadnicza zna tylko przypadek obrony. To wyraźnie pokazuje, że Niemcy mogą odpierać ataki, ale nie mogą ich dokonywać. Jednak Boris Pistorius świadomie mówi o stanie wojny. Jego przesłanie brzmi: Obudźcie się, sytuacja jest poważna. Jednocześnie zapowiada kolejną decyzję: o obowiązkowej służbie wojskowej. Bundeswehrze brakuje personelu" - głosi "Mitteldeutsche Zeitung".

Reforma Bundeswehry. "Zawód żołnierza nadal jest dla wielu czymś brudnym"

"Po 80 latach od zakończenia II wojny światowej, zawód żołnierza nadal jest dla wielu czymś brudnym, co zagraża pokojowi. Jednakże patrząc w kierunku Ukrainy, powinniśmy uświadomić sobie, jak ważne może być, że są ludzie, którzy w razie ataku, ryzykując życiem, są gotowi bronić naszej wolności i samostanowienia" - uważa "Reutlinger General-Anzeiger".

"Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung" napisał z kolei, że "najskuteczniejsze reformy są bezużyteczne, jeśli nie ma wystarczającej liczby żołnierzy, którzy je wypełnią życiem. Na swój największy problem – brak odpowiednich rekrutów do Bundeswehry – Boris Pistorius nie znalazł jeszcze patentu".

Czytaj także:

dn/dw.com/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej