Elektrownia jądrowa w Koninie. PGE chce rozmawiać z rządem na temat realizacji projektu

Polska Grupa Energetyczna przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin. Firma czeka obecnie na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.

2024-04-08, 08:26

Elektrownia jądrowa w Koninie. PGE chce rozmawiać z rządem na temat realizacji projektu
Zgodnie z pierwotnymi planami władz w Polsce miałyby powstać trzy duże elektrownie jądrowe. Foto: Shutterstock/TTstudio

Prezes PGE Dariusz Marzec poinformował, że spółka będzie rozmawiać z rządem o planowanym projekcie budowy elektrowni jądrowej w gminie Konin. To przedsięwzięcie, które ma być realizowane wspólnie z ZE PAK i koreańską firmą KHNP.

- Obecnie przygotowujemy się do feasibility study (studium wykonalności - PAP) - analizy w ogóle wykonalności takiej inwestycji w danej lokalizacji, przydatności tej lokalizacji oraz jej zdolności do posadowienia tego rodzaju inwestycji, która ewentualnie miałby miejsce na terenie konińskiego kompleksu elektroenergetycznego - powiedział Marzec.

Zaznaczył, że spółka jest na bardzo wstępnym etapie tych prac. "Dopiero jak wyniki tej analizy będą znane, wówczas będziemy mogli rozmawiać. Poznamy większą liczbę uwarunkowań związanych z realizacją tego projektu" - podkreślił Marzec.

Przyznał, że PGE jak na razie nie otrzymała od rządu żadnych sugestii dotyczących projektu jądrowego. Marzec dodał, że PGE przygotowuje się do rozmowy z rządem na ten temat.

REKLAMA

"Na pewno taka rozmowa jest potrzebna na poziomie rządu, taka kierunkowa rozmowa odnośnie kontynuacji analiz, realizacji projektu i zaangażowania Grupy PGE w ten projekt. (...) Warto taką rozmowę przeprowadzić wiedząc z czym wiązałaby się realizacja tego projektu: czy ta lokalizacja jest odpowiednia, jak to miałoby się do całości systemu elektroenergetycznego" - wskazał Marzec.

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy przyszłej elektrowni jądrowej: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2023 r. projekt uzyskał decyzję zasadniczą - czyli potwierdzenie zgodności inwestycji z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Czytaj także:

Wspólne przedsięwzięcie prywatnego ZE PAK, kontrolowanej przez Skarb Państwa PGE oraz koreańskiej firmy KHNP to budowa elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. KHNP współpracuje przy projektach i jest dostawcą reaktorów jądrowych. Spółki angażowała się w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.

Zgodnie z pierwotnymi planami władz w Polsce miałyby powstać trzy duże elektrownie jądrowe: na Pomorzu, prawdopodobnie w Bełchatowie oraz elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP. 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej