Eksplozja rosyjskiego rurociągu. Wywiad Ukrainy: wstrzymano dostawy ropy

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał, że w Rosji doszło do eksplozji rurociągu, którym transportowano paliwo do tankowców w porcie Azow - leżącym nad Donem, niedaleko Morza Azowskiego. HUR podkreślił, że załadunek paliw "wstrzymano na czas nieokreślony".

2024-04-06, 15:10

Eksplozja rosyjskiego rurociągu. Wywiad Ukrainy: wstrzymano dostawy ropy
Ukraiński wywiad podał, że wysadzono rurociąg na południu Rosji, dostarczający ropę na tankowce. Foto: Screen X/Google Maps

Do eksplozji rurociągu w rejonie portowego miasta Azow, leżącego w obwodzie rostowskim, doszło w nocy z piątku na sobotę - podał HUR w komunikacie na stronie internetowej. Rurociągiem transportowano produkty naftowe do tankowców w rejonie portu morskiego. Azow leży nad Donem, około 7 km od ujścia rzeki do Morza Azowskiego.

HUR nie poinformował o zakresie zniszczeń, ale zapewnił, że załadunek tankowców wstrzymano na czas nieokreślony. Podkreślił też, że rurociąg był wykorzystywany w celach wojskowych.

Uderzenia w rafinerie

Ukraińskie ostrzały rafinerii w Rosji mogły zakłócić około 15 proc. zdolności produkcyjnych tych zakładów - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na proszącego o zachowanie anonimowości przedstawiciela NATO. Reuters wcześniej oceniał, że po ostrzałach wyłączono ok. 14 proc. mocy rafinerii.

W marcu ukraiński wywiad wojskowy (HUR) i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziły, że dokonały uderzeń w rafinerie m.in. w Sławiańsku w Kraju Krasnodarskim, Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim, a także w Riazaniu, Kstowie w regionie niżnienowogrodzkim i w Kirszach w obwodzie leningradzkim. Media z Rosji i Ukrainy informowały też o nalotach na rafinerie w Syzraniu i Nowokujbyszewsku w regionie samarskim oraz o pożarze w pobliżu elektrowni cieplnej w Petersburgu.

REKLAMA

Konieczność importu z Białorusi

Rosja znacznie zwiększyła w marcu import białoruskiej benzyny, by uniknąć braków na rynku z powodu ukraińskich ataków dronami na rosyjskie rafinerie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na cztery różne źródła.

Federacja Rosyjska jest zwykle eksporterem paliwa i jego dostawcą na rynki międzynarodowe, ale konieczność nieplanowanych napraw po ukraińskich atakach na rafinerie zmusiła firmy naftowe do importu.

Czytaj także:

Rosja 1 marca zakazała eksportu benzyny, a - jak twierdzą źródła znające dane statystyczne - w pierwszej połowie miesiąca sprowadziła z Białorusi prawie 3 tys. ton paliwa. W lutym import wynosił 590 ton, a w styczniu w ogóle nie było dostaw benzyny z Białorusi.

PAP/in./

773. dzień pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 773. dzień pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej