Krztusiec w natarciu. Prof. Gut: mamy bardzo niekorzystny trend

- Mamy trzykrotny wzrost zachorowań, to wskazuje na to, że problem narasta. Z krztuścem dość szybko poradzono sobie w całej Europie, redukując liczbę zakażeń przez szczepienia, które są niezbędne do kontroli tej choroby - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

2024-04-06, 19:05

Krztusiec w natarciu. Prof. Gut: mamy bardzo niekorzystny trend
Objawami krztuśca jest silny przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność. Chorują nie tylko dzieci, ale także dorośli. Foto: Image Point Fr / shutterstock.com

Rośnie liczba zachorowań na krztusiec - ostrą chorobę zakaźną dróg oddechowych. Od początku roku do połowy marca odnotowano ponad 460 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie rok temu było dwukrotnie mniej chorych. Nie wszystkie przypadki są też zgłaszane.

Niepokojące wzrosty notują również lekarze z Wielkiej Brytanii, którzy zaobserwowali też, że chorują i dzieci, i dorośli, choć zwyczajowo przyjęło się, że to dolegliwość wieku dziecięcego. Zwykło się też mówić, że krztusiec to "zapomniana" choroba z przeszłości, jednak zdaniem epidemiologów trafniejszym określeniem byłaby choroba powracająca.

Krztusiec. Rośnie liczba osób odmawiających szczepień

Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na rosnącą liczbę przypadków odmowy szczepień dzieci, co może przyczyniać się do wzrostu zachorowań na tę chorobę. - Mamy bardzo niekorzystny trend, o ile w 2013 r. mieliśmy poniżej 7 tysięcy odmów szczepień, to w 2023 r. było to już 72 tys. To ponad dziesięciokrotny wzrost - podkreślał gość audycji, który zauważył, że głównym powodem takiej sytuacji jest oddziaływanie grup antyszczepionkowych oraz zwolenników "bezpiecznych szczepień", którzy chcą wyeliminować występowanie tzw. NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych

- Oczywiście taka sytuacja może dotyczyć tylko tego, co nie działa. Jeśli szczepionka działa, to zawsze będzie jakiś odsetek zjawisk niepożądanych - skomentował profesor.

REKLAMA

- Jest to wynik pewnej propagandy, z reguły łatwiej straszyć niż tłumaczyć. Rodzice obawiają się, że jeśli zaszczepią dziecko, to coś się może zdarzyć. Nie przyjmują do wiadomości, że jeśli nie go zaszczepią, też coś się może zdarzyć, ale wtedy nie czują się za to odpowiedzialni. Równocześnie pewne działania spowodowały niechęć do wiedzy, łatwiej straszyć niż szukać prawdziwych informacji i zrozumieć, na czym polega problem. Trzeba przekazywać rzetelną wiedzę, jest tu jednak pewien problem, wiedza wymaga zbadania, rzucenie haseł nie wymaga niczego - dodał prof. Gut.

Posłuchaj

Prof. Włodzimierz Gut o wzroście zachorowań na krztusiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia) 22:07
+
Dodaj do playlisty

Na podstawie meldunków epidemiologicznych do końca grudnia 2023 r. w Polsce zarejestrowano 927 przypadków, czyli niemal 3 razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ponad połowa przypadków, według danych pozyskanych odrębnie z NIZP PZH-PIB, dotyczyła osób poniżej 18 r. ż., a w świetle pozyskanych danych epidemiologicznych zaobserwowano mniejszy odsetek dzieci zaszczepionych przeciw krztuścowi zgodnie z wymaganiami Programu Szczepień Ochronnych. W okresie od 1.01.2024 r. do 15.03.2024 r. zarejestrowano 462 przypadki krztuśca. Dla porównania w analogicznym okresie 2023 r. stwierdzono 188 przypadków zachorowań.

Zobacz także:

* * *

Audycja: Temat dnia

REKLAMA

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: prof. Włodzimierz Gut, wirusolog 

Data emisji: 06.04.2024

Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej