W poniedziałek całkowite zaćmienie słońca. Miliony turystów doznają "wyjątkowego przeżycia duchowego"
W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
2024-04-08, 06:42
Zaćmienie będą obserwować dziesiątki milionów Amerykanów. To będzie pierwsze zaćmienie słońca w Ameryce Północnej od 2017 roku. Będzie widoczne w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
- Jest ono określane mianem wielkiego amerykańskiego zaćmienia. Powodem jest to, że przechodzi przez niektóre bardzo zaludnione obszary Stanów Zjednoczonych - powiedział telewizji CBS popularyzator astronomii Ed Ting.
Całkowite zaćmienie słońca. "Wyjątkowe przeżycie duchowe"
Cień księżyca przejdzie nad obszarem USA zamieszkanym przez 32 miliony Amerykanów w 15 stanach - od Teksasu po Maine. Do miejscowości w pasie całkowitego zaćmienia przybędą dodatkowo dziesiątki milionów turystów, nie tylko z USA ale z całego świata. Całkowite zaćmienie słońca jest bowiem wyjątkowym przeżyciem - zwierzęta stają się zdezorientowane, zrywa się wiatr, włączają się latarnie uliczne, powierzchnie stają się połyskujące.
- To dla ludzi wyjątkowe przeżycie duchowe. Połowa z tych, którzy po raz pierwszy przeżywają zaćmienie słońca płacze - dodał Ed Ting.
REKLAMA
Jako pierwsi w USA zaćmienie zobaczą mieszkańcy Eagle Pass w Teksasie - o 13:30 czasu lokalnego, czyli o 20:30 czasu polskiego. Księżyc będzie przesłaniać tam słońce przez 4 minuty 29 sekund. Mieszkańcy stanu Maine obejrzą trwające 2 i pół minuty zaćmienie mniej więcej godzinę później.
Posłuchaj
- W poniedziałek zaćmienie Słońca. Sprawdź, gdzie będzie widoczne
- "To uzależniające". Polka jeździ po świecie i podziwia zaćmienia Słońca. W tym roku będą aż dwa
- Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku
IAR/Marek Wałkuski/łl
REKLAMA
REKLAMA