Kokosanka walczy o tytuł "Pingwina roku". Zwierzę z polskiego zoo podbija świat

2024-04-10, 15:07

Kokosanka walczy o tytuł "Pingwina roku". Zwierzę z polskiego zoo podbija świat
Zdjęcie gdańskiej pingwinki Kokosanki. Foto: zoo.gdansk.pl

Kokosanka jest pingwinką albinoską, jest zatem jedyna w swoim rodzaju - w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego gatunku jest całkiem biała. W ramach trwającego konkursu "March of the penguin madness" ma szansę na zwycięstwo i tytuł "Pingwina roku".

Kokosanka należy do gatunku pingwinów przylądkowych. To mniejsze z tych nielotnych ptaków, które na co dzień zamieszkują wybrzeże południowej Afryki i lokalne wyspy. Biała pingwinka mieszka w zoo w Gdańsku i jest jedynym znanym pingwinem przylądkowym albinosem. Prócz niej gdański ogród zoologiczny zgłosił do konkursu także 32-letniego pingwina Dziadka.

Kokosanka - polska pingwinka walczy o tytuł "Pingwina roku"

Jednak to właśnie Kokosanka skradła serca Polaków i miłośników na całym świecie. W konkursie "March of the penguin madness" dotarła do finału, pokonując w półfinale pingwina Dynię z Missisipi, zdobywając 32 414 głosów. Coroczny konkurs przeprowadzany jest przez organizację Penguins International, a jego celem jest popularyzacja nauki i edukowanie społeczeństwa. Pingwiny, zgłaszane do konkursu przez ogrody zoologiczne i azyle zwierzęce, stają się ambasadorami swoich dzikich kuzynów, a udział w konkursie zachęca do zgłębiania wiedzy o 18 gatunkach tych nielotów.

Tegoroczną edycją konkursu zainteresował się Jakobe Mansztajn, prowadzący popularny profil Make Life Harder w mediach społecznościowych. To on zachęcił 1,5 mln swoich obserwatorów do głosowania na Kokosankę. Zaangażowanie polskich fanów było tak duże, że w ciągu ostatnich kilku dni głosowania finałowego strona konkursu miała problemy z działaniem z powodu przeciążenia systemu.

Jedyna w swoim rodzaju. Kokosanka to pingwinka albinoska

Kokosanka - jak podają organizatorzy konkursu - "mimo dzielących ją różnic odnalazła się wśród czarno-białych pingwinów i znalazła partnera. Uwielbia śledzie bałtyckie, ale te najlepiej smakują prosto od zookeepera". W konkursowym opisie podkreślono, że "nie ma drugiego takiego pingwina jak ona".

Jeśli Kokosance uda się zwyciężyć, uzyska tytuł "Peng Win Champion" i międzynarodowe uznanie, a także dożywotnie miejsce w Iceberg Hall of Heroes. Organizatorzy zapewniają jednak, że zwycięzca z pewnością może liczyć także na rybne smakołyki od swoich opiekunów.

Konkurs już się zakończył, zaś ogłoszenie wyników ma nastąpić 11 kwietnia.

Czytaj również:

polsatnews.pl/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej