Wojna w Strefie Gazy. Joe Biden z jednoznacznym komunikatem dla Netanjahu

2024-04-10, 22:35

Wojna w Strefie Gazy. Joe Biden z jednoznacznym komunikatem dla Netanjahu
Wojna w Gazie. Biden z jasnym komunikatem dla Netanjahu. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Joe Biden oczekuje od Benjamina Netanjahu, że ten zrobi więcej, by poprawić sytuację cywilów w Strefie Gazy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.

Joe Biden zapewnił również o jednoznacznym zobowiązaniu USA do bezpieczeństwa Izraela wobec zagrożenia ze strony Iranu.

Posłuchaj

Biden: oczekuję, że Izrael zrobi więcej dla cywilów w Gazie - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą Joe Biden został zapytany o krytykę z jego strony pod adresem premiera Izraela. Biden odpowiedział, że podczas niedawnej rozmowy telefonicznej w dosadny sposób przedstawił Netanjahu swoje oczekiwania.

Wojna w Gazie. Biden: oczekuję od Izraela zmniejszenia liczby ofiar wśród cywilów

- Faktem jest, że w ciągu ostatnich trzech dni do Gazy dotarło ponad 100 ciężarówek z pomocą, ale to za mało. Zobaczymy więc, czy wywiąże się z podjętych zobowiązań - mówił.

Biden dodał, że oczekuje również od Izraela znacznego zmniejszenia liczby ofiar wśród cywilów. Prezydent USA zadeklarował wsparcie Izraela wobec zapowiedzianych ataków ze strony Iranu.

- Nasze zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela przed zagrożeniami ze strony Iranu i jego popleczników jest niepodważalne - zapewnił. Biden powiedział też, że Hamas powinien zaakceptować warunki rozejmu i uwolnienia zakładników przedstawione przez USA i Izrael.

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/pb/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej