Czego oczekują pracownicy? Nowy raport wskazuje, że nie tylko podwyżek

2024-04-16, 15:28

Czego oczekują pracownicy? Nowy raport wskazuje, że nie tylko podwyżek
Jakie oczekiwania mają pracownicy? Nowy raport. Foto: Kelleher Photography/ Shurtterstock

Na dziesięciu przebadanych pracowników sześciu preferuje podwyżki względem innych benefitów od pracodawcy, ponad połowa chciałaby premii, a 30 procent czterodniowego tygodnia pracy - wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy".

Firmy, które dotychczas oferowały dodatki do wynagrodzenia w postaci paczek na święta, prywatnej opieki medycznej lub karty sportowej, muszą się najwyraźniej zmierzyć ze zmianą nastrojów wśród pracowników.

Większość chciałaby otrzymać podwyżkę

Z przebadanych osób 62 proc. preferuje podwyżkę, 56 proc. chciałoby premii, a 31 proc. dofinansowania dojazdów do pracy. W zbiorze oczekiwań pracowników znalazła się również praca zdalna 2-3 razy w tygodniu (18 proc. badanych), 4-dniowy tydzień pracy (30 proc.) oraz darmowe wyżywienie w miejscu pracy (28 proc.) - wskazano w publikacji. Jej autorzy ocenili, że Polacy, zmęczeni zmianami kosztów życia wywołanymi przez inflację, wolą pieniądze.

Obecnie ze świadczeń pozapłacowych korzysta 37 proc. badanych - wynika z raportu - co stanowi wzrost o 7 pkt. proc. względem zeszłego roku.

- W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu dla każdej organizacji jest szybka i elastyczna reakcja na potrzeby zatrudnionych. Agile (z ang. elastyczność - PAP) to dzisiaj nie tylko sposób prowadzenia projektów, ale też cała kultura organizacyjna - powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, cytowany w informacji.

Jego zdaniem firmy, które chcą przyciągnąć najlepsze talenty, muszą być gotowe na dostosowanie swoich strategii zarządzania ludźmi do zmieniających się potrzeb. A te - wskazał - są bardzo wrażliwe na zjawiska makroekonomiczne.

Czytaj także:

- Mamy za sobą pandemię, wojnę, inflację, a na horyzoncie pojawiają się wyzwania związane z AI - zauważył Inglot.

Połączyć oczekiwania z możliwościami

Zwrócił uwagę, że benefity dla pracowników mogą być różne, ale często ich celem jest odciążenie budżetu domowego. - Natomiast z punktu widzenia pracodawców, często bardziej opłaca się wręczyć benefit, bo wtedy koszt takiego działania jest niższy niż podwyżka czy premia - dodał ekspert rynku pracy, wskazując na bardzo szybkie tempo wzrostu pensji minimalnej.

Badanie przeprowadzono przez Personnel Service metodą CAWI. W dniach 24 stycznia-1 lutego 2024 roku przebadano 1065 osób pracujących na dowolny rodzaj umowy lub prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku pracodawców próba wyniosła 329 firm (przedsiębiorstwa małe zatrudniające do 10 osób, przedsiębiorstwa średnie zatrudniające od 10 do 49 osób oraz przedsiębiorstwa duże zatrudniające od 50 do 249 osób). Badanie realizowano w dniach 29 stycznia-8 lutego 2024 roku. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej