Samochody elektryczne. Prezes PZPM: czekamy na przewrót

2024-04-17, 12:44

Samochody elektryczne. Prezes PZPM: czekamy na przewrót
Na koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych wynosiła w Polsce 58 tys. 341 pojazdów. Foto: Scharfsinn/shutterstock

 - Samochody elektryczne nie są niczym nowym. Problemem zawsze była możliwość zmagazynowania energii. Dlatego do tej pory rywalizację wygrywały samochody spalinowe. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się akumulatorów litowo-jonowych, mówi się obecnie o akumulatorach ze stałym elektrolitem. Ciągle czekamy na przewrót, aż wymyślony zostanie akumulator, umożliwiający zmagazynowanie energii, który umożliwi przejechanie kilka tysięcy kilometrów - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.    

W 2016 roku ówczesny minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiadał, że "po polskich drogach w 2025 roku będzie jeździć milion samochodów elektrycznych". Już dziś wiadomo jednak, że to się nie spełni. Na koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV - ang. battery electric vehicles) wynosiła w Polsce 58 tys. 341 pojazdów.

Problemem pozostaje też rozwój infrastruktury potrzebnej do ich ładowania. Z końcem 2023 roku w Polsce funkcjonowało 3282 stacji ładowania. Dla porównania, w Polsce mamy 7919 stacji paliw (dane na 30 czerwca 2023 r.). Natomiast pojedynczych dystrybutorów nie sposób policzyć. Do tego, w przeciwieństwie do łądowanie, tankowanie trwa chwilę.


Posłuchaj

Cała prawda o samochodach elektrycznych (Pomówmy o tym) 22:30
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: Jakub Faryś (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego)

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 22.05

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej