IMGW ostrzega przed przymrozkami. Nocą ujemne temperatury

2024-04-17, 13:46

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Nocą ujemne temperatury
IMGW ostrzega przed przymrozkami. Foto: nipa74/shutterstock

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano prawie w całym kraju z wyjątkiem województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego, a także części województw warmińsko-mazurskiego i lubuskiego oraz obszarów nad samym morzem.

Do Polski dociera chłodne, arktyczne powietrze z północnej części Europy. Winowajcą jest niż nazwany "Renata".

W całej centralnej Europie temperatura będzie zdecydowanie niższa niż w ubiegły weekend, w niektórych miejscach nawet o 10-12 stopni.

W nocy synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza do około minus jednego stopnia, a przy gruncie - do minus trzech. Ostrzeżenie obowiązuje od 23:00 do 08:00, ale może być przedłużone.

Przymrozki w kraju. Zaniepokojenie na Lubelszczyźnie

Z kolei w nocy z wtorku na środę zanotowano kilkustopniowy mróz. Może to niekorzystnie wpłynąć na uprawy.

Było to około trzy stopnie na minusie - czyli w naszej klasyfikacji przymrozek średni - powiedział profesor Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Takie przymrozki mogą być groźne przede wszystkim dla roślin sadowniczych takich jak: orzech, czereśnia czy jabłoń.

Pogoda w czwartek. Temperatury nie będą zbyt wysokie

W czwartek w Polsce spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Na zachodzie kraju możliwe burze. Wysoko w górach śnieg. Temperatura maksymalna od pięciu do dziewięciu stopni, w obszarach podgórskich około cztery stopnie Celsjusza, na zachodzie 10-11. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach zwłaszcza podczas burz do 60 km/h, północno-zachodni i północny.

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski zapowiada, że w nocy temperatura na południu kraju spadnie poniżej zera (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:
Alerty IMGW Alerty IMGW

ms/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej