Znamy zwycięzców konkursu World Press Photo. Zobacz przejmujące zdjęcia

2024-04-18, 21:21

Znamy zwycięzców konkursu World Press Photo. Zobacz przejmujące zdjęcia
Zdjęcie przedstawia 36-letnią Inas Abu Maamar, obejmującą ciało 5-letniej Saly, która wraz z matką i siostrą zginęły w Chan Junis. Foto: Twitter/World Press Photo

Tytuł Zdjęcia Roku 2024 w prestiżowym konkursie World Press Photo otrzymała praca przedstawiająca Palestynkę, tulącą ciało swojej małej siostrzenicy, zabitej w izraelskim ataku. Uhonorowano też twórców najlepszego reportażu, projektu długoterminowego i projektu multimedialnego.

Przejmujące zdjęcie przedstawia 36-letnią Inas Abu Maamar, obejmującą ciało 5-letniej Saly, która wraz z matką i siostrą zginęła w Chan Junis, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom.

Autorem fotografii jest Mohammed Salem z agencji informacyjnej Reuters. Fotograf uchwycił ujęcie zaledwie kilka dni po tym, jak urodziło mu się dziecko. Spotkał Inas w kostnicy szpitala Nasser, gdzie mieszkańcy szukali swoich zaginionych krewnych. Mohammed Salem podkreśla, że w obrazie kobiety tulącej martwe dziecko dostrzegł "smutne podsumowanie szerszego znaczenia tego, co się dzieje w Strefie Gazy".

World Press Photo 2024. Uzasadnienie jury

Jak podało jury konkursu w uzasadnieniu, zwycięskie zdjęcie zostało "skomponowane ze starannością i szacunkiem, prezentując zarówno metaforyczny, jak i dosłowny obraz niewyobrażalnej straty".

Wyłoniono też zwycięzców w innych kategoriach.

Lee-Ann Olwage z Republiki Południowej Afryki otrzymała nagrodę udokumentowanie demencji osób starszych jako problemu społecznego na Madagaskarze (Reportaż Roku).

Alejandro Cegarra z Wenezueli został nagrodzony za ukazanie zmian w polityce migracyjnej Meksyku w ciągu ostatnich lat (Najlepszy Projekt Długoterminowy).

Julia Koczetowa z Ukrainy za oryginalne przedstawienie sytuacji na froncie wojny z Rosją (Najlepszy Projekt Multimedialny).

Jury wybrało zwycięskie fotografie spośród ponad 61 tys. zdjęć nadesłanych przez 3851 twórców ze 130 państw.

Prestiżowy konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W 2020 roku polski fotoreporter Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku za zdjęcie "Przebudzenie", ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. 

Czytaj także:

Posłuchaj

Dyrektor wykonawcza konkursu World Press Photo Joumana El Zein Khoury: jury było głęboko poruszone faktem, jak ten obraz wywołuje emocjonalną refleksję w każdym widzu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

IAR, PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej