Ukradli 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN. Cybergang rozbity

2024-04-18, 18:19

Ukradli 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN. Cybergang rozbity
Brytyjskie służby rozbiły gang cyberoszustów. Foto: smolaw/shutterstock

Brytyjscy policjanci rozbili gang, który zajmował się oszustwami na wielką skalę. Przestępcy skłaniali swoje ofiary do dokonania płatności online. W ten sposób pozyskali 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN.

W wyniku nalotów w Londynie zatrzymano 24 podejrzanych. Łącznie aresztowano 37 osób na całym świecie. Przeszukiwano też nieruchomości. Dzięki zebranym informacjom udało się rozbić grupę cyberoszustów. 

Cyberoszuści w akcji. Wykorzystywali tę stronę

Przestępcy działali za pomocą witryny LabHost. Używali jej, aby zalewać użytkowników internetu wiadomościami, które miały nakierować ofiary na fałszywe strony internetowe, udające witryny z legalnymi płatnościami i sklepy online. Gang dzięki swoim działaniom zdobył dane 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN. 

Trudno powiedzieć, jaka jest skala dokonanych oszustw. Śledczy szacują, że LabHost zgromadził niemal milion funtów zysku. Oszukanych w samej Wielkiej Brytanii może być około 70 tys. osób.

LabHost pozwolił przestępcom, którzy nie mieli odpowiednich technicznych możliwości, uzyskać dostęp do usług pomagających oszukiwać w sieci ofiary z Wielkiej Brytanii i innych państw.

Aresztowania są wynikiem dwuletniej operacji, w której zaangażowane były brytyjskie służby oraz organy ścigania z 17 krajów. 

Oszustwa w sieci. Jesteśmy na nie narażeni

Lynne Owens z policji metropolitarnej jest zdania, że oszustwo jest przestępstwem, na które obecnie jesteśmy narażeni najbardziej. Powiedziała, że mundurowi muszą działać precyzyjniej, by wytropić tych, którzy dokonują cyberoszustw na wielką skalę.

Technologia umożliwia szerzenie przestępczości na dużą skalę w sposób niemal przemysłowy - oświadczył z kolei cytowany przez BBC dyrektor Narodowego Centrum Przestępczości Gospodarczej Adrian Searle.

BBC przypomina, że w 2022 roku zlikwidowano iSpoof, inną stronę, która oferowała "przestępczość jako usługę" - umożliwiała dzwonienie do ofiar, aby je okraść. Założyciel iSpoof, Tejay Fletecher, człowiek odpowiedzialny za oszustwa na kwotę 100 milionów funtów, został w 2023 roku skazany na 13 lat więzienia.

Czytaj również:

ms/TVN24, BBC/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej