Ukradli 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN. Cybergang rozbity
Brytyjscy policjanci rozbili gang, który zajmował się oszustwami na wielką skalę. Przestępcy skłaniali swoje ofiary do dokonania płatności online. W ten sposób pozyskali 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN.
2024-04-18, 18:19
W wyniku nalotów w Londynie zatrzymano 24 podejrzanych. Łącznie aresztowano 37 osób na całym świecie. Przeszukiwano też nieruchomości. Dzięki zebranym informacjom udało się rozbić grupę cyberoszustów.
Cyberoszuści w akcji. Wykorzystywali tę stronę
Przestępcy działali za pomocą witryny LabHost. Używali jej, aby zalewać użytkowników internetu wiadomościami, które miały nakierować ofiary na fałszywe strony internetowe, udające witryny z legalnymi płatnościami i sklepy online. Gang dzięki swoim działaniom zdobył dane 480 tys. numerów kart i 64 tys. kodów PIN.
Trudno powiedzieć, jaka jest skala dokonanych oszustw. Śledczy szacują, że LabHost zgromadził niemal milion funtów zysku. Oszukanych w samej Wielkiej Brytanii może być około 70 tys. osób.
LabHost pozwolił przestępcom, którzy nie mieli odpowiednich technicznych możliwości, uzyskać dostęp do usług pomagających oszukiwać w sieci ofiary z Wielkiej Brytanii i innych państw.
REKLAMA
Aresztowania są wynikiem dwuletniej operacji, w której zaangażowane były brytyjskie służby oraz organy ścigania z 17 krajów.
Oszustwa w sieci. Jesteśmy na nie narażeni
Lynne Owens z policji metropolitarnej jest zdania, że oszustwo jest przestępstwem, na które obecnie jesteśmy narażeni najbardziej. Powiedziała, że mundurowi muszą działać precyzyjniej, by wytropić tych, którzy dokonują cyberoszustw na wielką skalę.
- Technologia umożliwia szerzenie przestępczości na dużą skalę w sposób niemal przemysłowy - oświadczył z kolei cytowany przez BBC dyrektor Narodowego Centrum Przestępczości Gospodarczej Adrian Searle.
BBC przypomina, że w 2022 roku zlikwidowano iSpoof, inną stronę, która oferowała "przestępczość jako usługę" - umożliwiała dzwonienie do ofiar, aby je okraść. Założyciel iSpoof, Tejay Fletecher, człowiek odpowiedzialny za oszustwa na kwotę 100 milionów funtów, został w 2023 roku skazany na 13 lat więzienia.
REKLAMA
- Rewolucyjne zmiany. Więzienie za deepfake o charakterze seksualnym
- Dezinformacja, fake news i sztuczna inteligencja. "W Polsce, jak i w całej Europie, trwa wojna o umysły"
ms/TVN24, BBC/wmkor
REKLAMA