Palestyńska flaga przy Pomniku Bohaterów Getta. Interweniowała policja

2024-04-19, 18:56

Palestyńska flaga przy Pomniku Bohaterów Getta. Interweniowała policja
Incydent podczas obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Foto: Adam Burakowski/East News

Wyciem syren rozpoczęły się w piątek uroczystości 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatanci, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata i przedstawiciele władz złożyli wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Podczas uroczystości doszło do incydentu z palestyńską flagą, interweniowała policja. 

Główne uroczystości, które zgromadziły przedstawicieli organizacji żydowskich, kombatantów, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, władz państwowych i samorządowych, a także dyplomatów oraz przedstawicieli polskich instytucji kultury i mieszkańców stolicy, odbyły się przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił psalm 130, następnie poprowadził modlitwę za zmarłych Kadisz.

Incydent przy pomniku, palestyńska manifestacja 

Wieńce pod pomnikiem złożyli ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne oraz przedstawiciele prezydenta Polski, premiera, parlamentu, władz stolicy. Wielu uczestników uroczystości przyniosło z sobą żonkile. 

Podczas składania wieńców doszło do incydentu. W pewnym momencie na postument pomnika wszedł przez nikogo nie zatrzymywany mężczyzna w kurtce w barwach Palestyny. W ręku trzymał flagę palestyńską.

Mężczyzną zajęła się policja


Po chwili podeszło do niego kilka osób i sprowadziło na chodnik. Tam został wylegitymowany przez funkcjonariuszy policji i odprowadzony do policyjnego samochodu.

Manifestacja przebiegła spokojnie, mężczyzna poza flagą nie miał innych transparentów, nie wykrzykiwał żadnych haseł.

Wojna w Stefie Gazy

W całej Europie mają miejsce propalestyńskie demonstracje, wzywające Izrael do zakończenia działań zbrojnych na terenie Strefy Gazy

7 października 2023 roku palestyński Hamas przeprowadził atak terrorystyczny na południu Izraela. W odpowiedzi Tel Awiw rozpoczął ofensywę, która przyczyniła się do katastrofy humanitarnej.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej