Dramat mieszkańców Strefy Gazy. Tragiczny bilans wojny. Tysiące dzieci zabitych i rannych

2024-04-17, 11:39

Dramat mieszkańców Strefy Gazy. Tragiczny bilans wojny. Tysiące dzieci zabitych i rannych
Organizacja UN Women podała, że od początku wojny osiem tysięcy kobiet w Strefie Gazy zostało wdowami . Foto: PAP/EPA/AA/ABACA

W atakach izraelskich w Strefie Gazy od początku wojny rannych zostało 12 tysięcy dzieci, co oznacza 70 dziennie - alarmuje ONZ. Tess Ingram z UNICEF-u podkreśliła, że ogromna liczba dzieci, żyjących w Strefie Gazy sprawia, że ponoszą one niewyobrażalne koszty wojny.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu sześciu miesięcy 19 tysięcy dzieci zostało osieroconych, a każdego dnia 70 odnosi obrażenia.

 - Szokująco wysoka liczba dzieci została ranna w wyniku intensywnych i często zmasowanych ataków. Życie tych dzieci zmieniło się na zawsze na skutek horroru wojennego - zaznaczyła Tess Ingram z UNICEF-u.

Sytuacja Palestynek. Dramatyczna

Susanne Mikhail Eldhagen z UN Women, oenzetowskiej agendy, zajmującej się sprawami kobiet, podkreśliła również dramatyczną sytuację, w której znalazły się Palestynki. Według szacunków ONZ ponad milion palestyńskich kobiet i dziewcząt nie ma dostępu do żywności i czystej wody, a najczęściej muszą o to zadbać samodzielnie. Według ONZ na skutek wojny w Strefie Gazy mogło owdowieć nawet ponad 8 tysięcy kobiet. - Te kobiety są w szczególnie niepewnej sytuacji, bo muszą same zadbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i o zapewnienie żywności i wody dla swoich rodzin - dodała Susanne Mikhail Eldhagen.

Kryzys humanitarny w enklawie

Według palestyńskiego resortu zdrowia od początku wojny w Strefie Gazy na skutek ataków izraelskich zginęło co najmniej 33 tys. 800 Palestyńczyków, a co najmniej 76 tys. 500 zostało rannych. Agencje pomocowe alarmują, że Izrael nie zapewnia wystarczającego dostępu do wody, lekarstw i pomocy humanitarnej w ogarniętej wojną enklawie.

Izrael rozpoczął działania wojenne w Strefie Gazy po ataku Hamasu 7 października 2023 roku, w którym zginęło około 1200 osób, w większości Izraelczyków, a około 240 zostało uprowadzonych.

Posłuchaj

Tess Ingram z UNICEF-u podkreśliła, że ogromna liczba dzieci, żyjących w Strefie Gazy ponosi niewyobrażalne koszty wojny (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Susanne Mikhail Eldhagen z UN Women, oenzetowskiej agendy, zajmującej się sprawami kobiet, podkreśla również dramatyczną sytuację, w której znalazły się Palestynki (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej