Wielkie zwycięstwo nad Rosją. Manul Mania idzie jak burza, tytuł coraz bliżej

2024-04-20, 15:15

Wielkie zwycięstwo nad Rosją. Manul Mania idzie jak burza, tytuł coraz bliżej
Manul syberyjski Mania wydaje się nie przejmować zwiększonym zainteresowaniem sobą. Foto: Facebook.com/people/Zoo-Poznań-Official-Site

Mania zrobiła kolejny krok do tytułu najpiękniejszego manula 2024 roku. W ćwierćfinale pokonała Dashę z Rosji i zameldowała się w pierwszej czwórce. Pojedynek z rosyjskimi internautami miał tu dużo szerszy kontekst, ale Polacy tradycyjnie nie zawiedli.

W ćwierćfinale pojedynku na najpiękniejszego manula 2024 roku Mania pokonała pochodzącą z Rosji kocicę Dashę uzyskując 59,6 proc. głosów. W sumie zagłosowało blisko 81 tys. internautów. Sondę "Manul World Cup 2024" zorganizował profil @DailyMantle3 łączący miłośników tych dużych kotów.

Niewykluczone więc, że Mania powtórzy sukces swego syna Magellana, który zwyciężył w plebiscycie zorganizowanym wśród miłośników manuli syberyjskich w 2023 roku. Oba koty mieszkają w poznańskim ogrodzie zoologicznym. 

Kocica Mania szybko zyskała spektakularną popularność. Zdobywając blisko 18 tys. głosów, wyszła z pierwszej rundy kwalifikacji. Jak podkreślali organizatorzy na profilu, zacięta walka trwała do samego końca, ponieważ Manię i Jethro dzielił zaledwie jeden punkt procentowy. Finalnie Mania uzyskała 35,7 proc. głosów, a jej rywal 34,3 proc. W konsekwencji mobilizacji użytkowników z Polski na całą grupę I oddało głosy ok. 52 tys. osób. Dla porównania grupy od A do H mogły liczyć na zainteresowanie nie więcej niż tysiąca użytkowników.

Fenomen głosowania na manula roku. Poznańskie zoo wykorzystuje potencjał

Do głosowania na manula stepowego z Polski zachęcało w swoich mediach społecznościowych poznańskie ZOO. "Z trudem przechodzi mi to przez gardło, ale... Nooooo doooobra. Dziękuję, że głosowaliście" – czytamy we wpisie zamieszczonym w imieniu sympatycznego futrzaka.

Poznańska placówka także chętnie monetyzuje rosnącą popularność polskich manuli. - Do końca kwietnia w każdą sobotę i niedzielę o godz. 15.00 przy ich wybiegu organizowane są 10-minutowe pogadanki o tym gatunku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu w poznańskim zoo Remigiusz Koziński.

Manule syberyjskie. Jeszcze niezagrożone, ale jest ich coraz mniej

Niewykluczone, że zainteresowanie plebiscytem sprawi, że wzrośnie społeczna świadomość wpływem człowieka na środowisko. Obecnie populacja tych kotów nie jest klasyfikowana jako zagrożona, jednak ich siedliska szybko się kurczą. Spowodowane jest to większą ekspansją człowieka w tereny przez nich zamieszkiwane, a co za tym idzie mniejszą liczbą potencjalnego pożywienia. Ochroną gatunku zajmuje się fundacja Pallas’s Cat International Conservation Alliance (PICA).

Głosować w konkursie na manula roku 2024 głosować można na X: 

Czytaj także: 

PolskieRadio24.pl/ mbl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej