Najpiękniejszy manul świata 2024. Wielki kot z Polski z szansą na tytuł

Sabina Treffler

Sabina Treffler

2024-04-12, 10:52

Najpiękniejszy manul świata 2024. Wielki kot z Polski z szansą na tytuł
Samica manula Mania 21 kwietnia będzie obchodziła swoje ósme urodziny. Foto: facebook.com/Zoo Poznań

Manul Mania, mama Magellana, w drugiej rundzie kwalifikacji - ogłosili po zakończonym głosowaniu organizatorzy Manul World Cup '24 na portalu X. Kolejne głosowanie rozpocznie się niebawem. Mamy garść informacji o wielkiej kotce z poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Dzięki zaangażowaniu polskich internautów po raz kolejny manul stepowy z poznańskiego zoo ma szansę stać się słynny na całym świecie. Daily Mantle, profil skupiający na portalu X miłośników tych wielkich kotów, zorganizował plebiscyt na najpiękniejszego manula 2024 roku. Ubiegłoroczną edycję konkursu internetowego wygrał manul Magellan. Teraz szansę na sukces ma jego mama Mania.

Kocica zyskała spektakularną popularność. Zdobywając blisko 18 tys. głosów, wyszła z pierwszej rundy kwalifikacji. Jak podkreślali organizatorzy na profilu, zacięta walka trwała do samego końca, ponieważ Manię dzieliło od Jethro zaledwie 1 proc. głosów. Finalnie Mania uzyskała 35 proc. głosów, a jej rywal 34,3 proc. W konsekwencji mobilizacji użytkowników z Polski na całą grupę I oddało głosy ok. 52 tys. osób. Dla porównania grupy od A do H mogły liczyć na zainteresowanie nie więcej niż tysiąca użytkowników.

Kim jest Mania? To mama nie tylko Magellana

Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu w poznańskim zoo, w rozmowie z portalem polskieradio24.pl przyznał, że nie śledził rywalizacji i dowiedział się o ostatnim sukcesie Mani przypadkowo. Przyznał, że te koty mają teraz "swój czas". - Wcześniej to były myszojelenie, kapibary, a teraz od dłuższego czasu manule - podkreślił Koziński. W odpowiedzi na utrzymujące się zainteresowanie zwierzętami ogród zoologiczny edukuje odwiedzających. - Do końca kwietnia w każdą sobotę i niedzielę o godz. 15.00 przy ich wybiegu organizowane są 10-minutowe pogadanki o tym gatunku - dodał.

Przekazał nam także garść informacji na temat Mani. Urodziła się 21 kwietnia 2016 roku i przyjechała w maju 2017 r. do Poznania z Nowosybirska. Podczas ostatniego ważenia miała 3,7 kg. Ze swoim partnerem Bigiem (nazywanym przez wszystkich w ogrodzie Mańkiem) doczekali się w jednym miocie czworga potomstwa. Znany wszystkim Magellan, a także Bożenka (mieszka z mamą na jednym wybiegu w Nowym Zoo), Nike i Pluton urodziły się 8 kwietnia 2020 r.

Czytaj także:

Obecnie populacja manula stepowego nie jest klasyfikowana jako zagrożona. Jednak ich siedliska kurczą się. Spowodowane jest to większą ekspansją człowieka w tereny przez nich zamieszkiwane, a co za tym idzie mniejszą liczbą potencjalnego pożywienia. Ochroną gatunku zajmuje się fundacja Pallas’s Cat International Conservation Alliance (PICA).

Międzynarodowy Dzień Manula przypada 23 kwietnia.

Druga runda kwalifikacji

Społecznościowy profil ogłosił, że kolejne internetowe starcie rozpocznie się w piątek 12.04. Zmierzy się w nim 12 zakwalifikowanych manuli.

st/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej