Nadzwyczajna komisja ds. aborcji. Matysiak z jasnym komunikatem
- Liczę na to, że uda się wypracować zmianę na lepsze, bo potrzebujemy zmian w prawie. Trudno będzie o kompromis, ale poczekajmy na prace komisji - mówiła w Polskim Radiu Paulina Matysiak z Lewicy Razem.
2024-04-23, 08:37
23 kwietnia sejmowa komisja nadzwyczajna zbierze się, aby zająć się projektami Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi w sprawie regulacji prawnych dotyczących przerywania ciąży.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 dobrze się stało, że wszystkie projekty tych ugrupowań trafiły do komisji nadzwyczajnej. - Liczę na to, że uda się wypracować zmianę na lepsze, bo potrzebujemy zmian w prawie. Trudno będzie o kompromis, ale poczekajmy na prace komisji. Ciekawa jestem finalnego projektu i rozkładu głosów w tej sprawie. Dobrze, że będzie wysłuchanie publiczne, że głos zabiorą organizacje społeczne, których wcześniej nie chciano słuchać. Proces jest dobrze zaplanowany - powiedziała Paulina Matysiak.
- Nie wydaje mi się, aby była zgoda członkiń komisji nadzwyczajnej, aby przedłużać prace ws. aborcji. Trzeba sprawnie i w miarę szybko działać. Czas niekoniecznie powinien być najważniejszym czynnikiem, który będzie determinował prace komisji, ale na pewno nie będzie przeciągania sprawy - dodała.
Posłuchaj
Cztery projekty
Lewica złożyła dwa projekty ustaw w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
REKLAMA
Do Sejmu wpłynął także projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, złożony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.
Przepisy antyaborcyjne, wyrok TK
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Sylwia Białek
Gość: Paulina Matysiak (Lewica Razem)
Data emisji: 23.04.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 7.33
PR24/wmkor
REKLAMA