"Niektórzy od lat deklarują się jako wrogowie kobiet". Łoboda o aborcji

2024-04-17, 09:30

"Niektórzy od lat deklarują się jako wrogowie kobiet". Łoboda o aborcji
Dorota Łoboda: temat aborcji dzieli Polaków. Foto: Piotr Molecki/East News

- Mamy prezydenta, który jest absolutnym przeciwnikiem legalnej aborcji i zapowiada weto. Moim zadaniem jest przeprowadzenie ustaw przez komisję, by trafiły pod głosowanie w Sejmie. Widzę w tym sens. Nie po to wybrały nas Polki, żebyśmy czekali na zmianę prezydenta i przez półtora roku nic nie robili. Musimy pchać sprawę do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 szefowa sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży Dorota Łoboda.

We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie prace komisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia czterech projektów ustaw zmieniających prawo aborcyjne. Do tej pory komisja spotkała się raz, by wybrać prezydium. W przyszłym tygodniu rozpatrzy wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego wszystkich projektów. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi. Przewodniczącą komisji została Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej.

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że temat aborcji dzieli Polaków. - Polaryzacja jest olbrzymia, powstał rów pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami przerywania ciąży. Zazwyczaj padają pozamerytoryczne argumenty, dochodzi do przerzucania się obelgami, strony działają w emocjach. Sprawa dotyczy zdrowia i bezpieczeństwa kobiet, a przez polityków jest traktowana jako element gry. Środowiska pro life zamykają oczy na fakt, że zabiegi i tak są dokonywane. Naszym zadaniem jest zapewnienie kobietom warunków do podjęcia decyzji, aby była ona respektowana, żeby kobiety czuły się zaopiekowane przez państwo w tej kwestii - powiedziała Dorota Łoboda.  - Temat jest emocjonujący. Nie zamierzam jednak zamykać komisji na stronę społeczną, ale w ramach prawa i nieobrażania nikogo - dodała.

Przekonać koalicjantów 

Łoboda podkreśliła, że nie liczy na przekonanie zdecydowanych przeciwników aborcji. - Niektórzy od lat deklarują się jako wrogowie kobiet. To, co wydarzyło się ws. aborcji w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej w 2020 roku, pokazuje, że debata z niektórymi posłami będzie trudna. Liczę jednak na to, że uda się przekonać merytoryczną rozmową naszych koalicjantów. Będziemy pracować nad różnymi projektami ustaw, zapraszać ekspertów i prawników. Pokazywać, co jest w tych ustawach. Przykładowo, dekryminalizacja nie zakłada legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Zgodnie z nią osoba, która pomoże kobiecie przy aborcji farmakologicznej, nie będzie karana. Matka, partner, przyjaciółka nie trafią za to do więzienia. To jest ustawa ratunkowa, którą jesteśmy winni wszystkim osobom, które z empatii pomagają kobietom. Ich karanie jest nieludzkie. Dziś 90 proc. aborcji dokonywanych jest metodą farmakologiczną na bardzo wczesnym etapie ciąży, to nie są już zabiegi w szpitalach - tłumaczyła. 

Kompromis

Komisja liczy 27 członków, w tym 25 kobiet. - Pierwsze posiedzenie odbędzie się 23 kwietnia. Będziemy wnioskować o wysłuchanie publiczne, żeby zacząć od wysłuchania strony społecznej, zasięgać opinii ekspertów do różnych projektów ustaw. Przedstawione przez KO i Lewicę są zbieżne, zupełnie inny przedstawiła Trzecia Droga, z kolei dekryminalizacja to trochę osobny temat. Nie wiem, kiedy komisja zakończy prace. Mamy prezydenta, który jest absolutnym przeciwnikiem legalnej aborcji i zapowiada weto. Moim zadaniem jest przeprowadzenie ustaw przez komisję, by trafiły pod głosowanie w Sejmie. Widzę w tym sens. Nie po to wybrały nas Polki, żebyśmy czekali na zmianę prezydenta i przez półtora roku nic nie robili. Musimy pchać sprawę do przodu. Będą trwały negocjacje, komisja powinna wyjść z projektem, który będzie miał szanse być przegłosowany przez obecny Sejm. Nie oznacza to, że pójdziemy na daleko idący kompromis, który nie usatysfakcjonuje kobiet. Sprawa głównie ich dotyczy, powinny mieć decydujący głos - podsumowała Łoboda.

Posłuchaj

Dorota Łoboda gościem Karola Surówki (24 pytania - Rozmowa poranka) 13:49
+
Dodaj do playlisty

Cztery projekty ustaw

Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty. Pierwszy z nich zakłada częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży; chce całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety i wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Drugi projekt Lewicy - "o bezpiecznym przerywaniu ciąży" - gwarantuje prawo do świadczenia przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu. Wprowadza też dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.

Projekt ustawy Trzeciej Drogi zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji.

Projekt ustawy Koalicji Obywatelskiej zakłada natomiast dopuszczalność aborcji do 12. tygodnia ciąży. Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: Dorota Łoboda (KO, szefowa sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży)

Data emisji: 17.04.2024

Godzina: 7.35

kormp

Polecane

Wróć do strony głównej