Pracownicy Poczty Polskiej wyjdą na ulicę. Powodem "historyczna strata"

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną" stratę i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji. Związkowcy zapowiedzieli strajk ostrzegawczy.

2024-04-23, 08:41

Pracownicy Poczty Polskiej wyjdą na ulicę. Powodem "historyczna strata"
Poczta Polska zatrudnia ponad 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.Foto: Twitter/Poczta Polska

Sytuacja Poczty Polskiej jest "niezwykle trudna". W komunikacie spółki podkreślono, że wkrótce opublikowane zostaną wyniki finansowe za ubiegły rok, w którym spółka odnotowała ona "największą, historyczną stratę".

Jak wynika z przekazanej informacji, priorytetem obecnego zarządu jest przeprowadzenie procesu kompleksowej transformacji, która jest warunkiem dalszego funkcjonowania Poczty Polskiej na rynku.

"Czołowe miejsce" Poczty Polskiej

"Aktualnie przyjęte przez zarząd dokumenty zakładają redukcję etatów poprzez naturalną fluktuację, czyli nieprzedłużanie umów czasowych bądź wygaszanie stanowisk po przejściu pracowników na emeryturę" - poinformowano.

Dodano, że plan transformacji zostanie w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej. Przewidziano w nim kolejne kroki "służące dopasowaniu profilu działalności do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów, jak również - zwiększeniu konkurencyjności zatrudnienia w Poczcie Polskiej".

REKLAMA

Operator pocztowy wskazał, że zmiany mają prowadzić do odzyskania przez Pocztę Polską "czołowego miejsca" w segmencie usług kuriersko-paczkowych oraz cyfrowych.

Satysfakcjonująca propozycja

W ubiegłym tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) poinformował, że do 8 maja 2024 r. oczekuje na przedstawienie przez pracodawcę propozycji wzrostu wynagrodzeń w trwających sporach zbiorowych, a równocześnie rozpoczyna przygotowania do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego 16 maja w godz. 8-10. Strajk - jak zaznaczył związek - może zostać odwołany w przypadku przedstawienia przez pracodawcę - do 8 maja - satysfakcjonującej propozycji wzrostu wynagrodzeń.

Zachęca także wszystkich pracowników i wszystkie organizacje związkowe do "aktywnego w nim udziału, jak również włączenia się w przygotowywane akcje informacyjne".

Paktu ze stroną społeczną

W ubiegłym tygodniu organizacje związkowe spotkały się z pracodawcą w ramach etapu mediacji trwających sporów zbiorowych. Według ZZPP pracodawca zaproponował zawarcie ze stroną społeczną "swoistego paktu", uzyskania zgody na zwolnienia grupowe w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy przeznaczyć na podwyżki dla pozostałych pracowników.

REKLAMA

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej