Więcej marihuany w Polsce. Wiceminister zdrowia: normy, które założyliśmy, były za niskie

2024-04-23, 11:21

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował w radiowej Jedynce, że mogą zostać zwiększone normy dotyczące ilości sprowadzanej do Polski medycznej marihuany. 

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w "Sygnałach dnia" odniósł się do informacji o "lawinowym" wzroście liczby wystawianych recept na medyczną marihuanę.

- Musimy sprawdzić, i właśnie to analizujemy, czy nie jest to nadużywane w celach rekreacyjnych. Jest to skala dużo większa, niż zakładaliśmy, i z jednej strony może być to nadużycie, a z drugiej strony mogliśmy tego nie doszacować - przyznał wiceminister.

- Jeśli pacjenci się przekonali i objęto większą liczbę schorzeń, może trzeba było założyć większą ilość sprowadzania surowca i wprowadzania na rynek - dodał Wojciech Konieczny. 

Zwiększone limity marihuany

Ocenił, że medyczna marihuana stosowana w sposób prawidłowy jest dobrym lekiem, który przyniósł ulgę wielu cierpiącym ludziom.

- Wygląda na to, że normy, które założyliśmy, były za niskie, również z przyczyn medycznych - dodał. 

- Jest prawdopodobieństwo, że te normy zostaną zwiększone. Ale czy o tyle, na ile w tej chwili ta sprzedaż jest rozwinięta? Pewnie nie aż tak - powiedział Konieczny.

Resort zdrowia zapowiedział wcześniej kontrolę recept na medyczną marihuanę. 

Legalna marihuana

Wiceminister był również pytany o całkowite zalegalizowanie marihuany, co miało miejsce w niektórych krajach Europy. 

- Przeważnie to jest spowodowane tym, że ta nielegalność się nie sprawdza - tzn. używanie tych narkotyków jest tak powszechne, że decydujemy się to zalegalizować - wyjaśnił.

Jego zdaniem w Polsce na to "nie jesteśmy gotowi".

Najpierw marihuana, potem inne narkotyki

Konieczny wskazał, jako lekarz, że główne zagrożenie marihuaną polega na tym, iż może być furtką do innych narkotyków. 

- Marihuana też jest narkotykiem - trzeba o tym pamiętać - zaznaczył, wskazując jednocześnie, że nałóg alkoholowy jest bardziej niebezpieczny dla człowieka niż okazjonalne stosowanie marihuany.

Czytaj także:

IAR/fc/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej