Szybkie dostawy uzbrojenia z USA dla Ukrainy. Jest akceptacja Senatu, dziś podpis prezydenta

2024-04-24, 06:43

Szybkie dostawy uzbrojenia z USA dla Ukrainy. Jest akceptacja Senatu, dziś podpis prezydenta
Ukraina czeka na pakiet pomocy z USA. Foto: Lucky-photographer/ Shutterstock

Senat dołączył do Izby Reprezentantów, by odpowiedzieć na wezwanie historii w krytycznym momencie - tak prezydent Joe Biden skomentował uchwalenie przez Kongres pakietu wsparcia Ukrainy i innych sojuszników USA. Amerykański prezydent zapowiedział, że jeszcze dziś podpisze ustawę i wygłosi orędzie do Amerykanów.

W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom Joe Biden ocenił, że przyjęta przez Kongres ustawa nie tylko wzmocni bezpieczeństwo narodowe USA, ale również wyśle światu sygnał o sile amerykańskiego przywództwa. "Stany Zjednoczone zdecydowanie opowiadają się za demokracją i wolnością, a przeciwko tyranii i uciskowi" - oświadczył.

"Pilna potrzeba"

Joe Biden zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu USA rozpoczną wysyłanie broni do Ukrainy. "Potrzeba jest pilna: dla Ukrainy, która stoi w obliczu nieustannych bombardowań ze strony Rosji" - stwierdził Biden.

Prezydent USA napisał, że ustawa pomoże także Izraelowi, który stanął w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu, oraz partnerom USA na Indo-Pacyfiku. Biden podkreślił, że w pakiecie znalazły się także środki na pomoc uchodźcom oraz osobom dotkniętym konfliktami i klęskami żywiołowymi na całym świecie.

Debata w Senacie USA

Stosunkiem głosów 79 do 18 senatorowie zatwierdzili pakiet uchwalony wcześniej przez Izbę Reprezentantów. Przeciw było 2 demokratów i 16 republikanów. Głosowanie poprzedziła debata, w której wystąpili głównie przeciwnicy pakietu.

- Choć inwazja Ukrainy jest ważna dla naszych interesów bezpieczeństwa narodowego, inwazja na naszej południowej granicy jest nawet ważniejsza - argumentował senator Marco Rubio. Zwolennicy pakietu w większości zrezygnowali z wystąpień, by przyspieszyć czas głosowania.

Zatwierdzony przez Senat pakiet zawiera 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie i 8 miliardów dla sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. 26 miliardów przewidziano na pomoc militarną dla Izraela, a także pomoc humanitarną dla Gazy i ofiar innych konfliktów.


Posłuchaj

Senat USA zatwierdził wsparcie Ukrainy - Marek Wałkuski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

pg,iar/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej