Papież w więzieniu dla kobiet. "Zajmujecie szczególne miejsce w mym sercu"

Papież rozpoczął wizytę w Wenecji od odwiedzenia zakładu karnego dla kobiet, gdzie powstał pawilon Watykanu na tegorocznym Biennale Sztuki. - Pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek i odbudowę - wskazał Franciszek. To pierwsza wizyta papieża w niemal 130-letniej historii imprezy.

2024-04-28, 10:30

Papież w więzieniu dla kobiet. "Zajmujecie szczególne miejsce w mym sercu"
Papież Franciszek w weneckim więzieniu dla kobiet. Foto: HANDOUT/AFP/East News

Papież odwiedził więźniarki z zakładu karnego na wyspie Giudecca. To właśnie tam Stolica Apostolska postanowiła umieścić swój pawilon w ramach międzynarodowej wystawy sztuki Biennale. Wystawa nosi tytuł "Na własne oczy". Watykańscy kuratorzy zaprosili do współpracy znanych artystów, jak Maurizio Cattelana czy reżysera Marco Perego.

Papież Franciszek w Wenecji. "Bóg pragnie, abyśmy byli razem"

Papież przemawiając do osadzonych, podkreślił, że one również miały swój artystyczny wkład w wystawę. - Pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek i odbudowę, podczas której możemy z odwagą ocenić własne życie. Chciałem odwiedzić was na początku mej wizyty, aby powiedzieć wam, że zajmujecie szczególne miejsce w mym sercu - powiedział do osadzonych.

Franciszek zaznaczył, że każdy ma swoją drogę, często pokonując ścieżki pełne cierpienia, także z powodu swych błędów. Wszyscy - jak stwierdził - "niosą rany oraz blizny". - Bóg pragnie, abyśmy byli razem, ponieważ wie, iż każdy z nas obecnych dziś tutaj ma coś wyjątkowego do dania i przyjęcia, a my wszyscy go potrzebujemy - wskazał.

Posłuchaj

Papież w weneckim więzieniu dla kobiet. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Papież wzywał, by nie zapominać, że wszyscy mamy błędy do wybaczenia i rany do wyleczenia. Podkreślił przy tym, że każdy może zostać uzdrowiony i doświadczyć przebaczenia, aby następnie nieść uzdrowienie innym.

REKLAMA

Czytaj także:

Franciszek spotkał się też z artystami. Powiedział, że świat ich potrzebuje. Wskazał, że sztuka jest azylem sprzeciwiającym się przemocy, dyskryminacji, lękowi przed biednymi i wychowuje do kontemplacyjnego spojrzenia na świat.

Na zakończenie wizyty Franciszek odprawi mszę na placu św. Marka.

REKLAMA

jp/IAR/Vatican News

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej