Majówka na górskich szlakach. TOPR: uwaga na lawiny gruntowe w Tatrach!
Na szlakach niemal wszystkich polskich gór panują zimowe warunki. To się jednak może zmieniać za sprawą znacznego ocieplenia. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że w Tatrach "należy spodziewać się lawin gruntowych na wszystkich stokach. Szczególnie niebezpieczne mogą być stoki nasłonecznione".
2024-04-29, 10:50
W Tatry napłynęła fala ciepłego powietrza. Słoneczna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Wybierając się na szlak należy jednak pamiętać, że w partiach szczytowych nadal panują warunki typowo zimowe. Powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Nadal zalega śnieg. Uwaga na lawiny!
Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek leżało 86 cm śniegu, a termometry na szczycie w południe wskazywały 11 st. C ciepła. Nagłe ocieplenie powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Trasa narciarska ze szczytu Kasprowego do Doliny Gąsienicowej jest czynna, a wyciąg krzesełkowy w poniedziałek wywoził narciarzy.
- Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na szlakach w dolinach do wysokości górskich schronisk nie ma już śniegu. Wyjątek stanowi szlak do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - tam na szlaku dojściowym nadal zalega śnieg.
REKLAMA
Warunki zimowe
Także informacje z innych szlaków górskich na południu Polski mówią, że zalega tam błoto i mokry śnieg. Na wysokości powyżej 1280 m śnieg jest już twardy, występują oblodzenia.
"Apelujemy do Państwa o rozwagę i zachowanie ostrożności w czasie podejmowania górskich aktywności, szczególnie gdy wybieracie się w wyższe partie gór. W szczytowych rejonach Karkonoszy wciąż mamy warunki zimowe" - napisało GOPR Karkonosze w mediach społecznościowych.
Na terenie Karkonoszy obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki w wielu miejscach pokrywa gruba warstwa śniegu, a miejscami "można napotkać spore zaspy". W Karkonoskim Parku Narodowego część szlaków pozostaje zamknięta w związku z warunkami pogodowymi, ale też porą lęgową chronionych gatunków zwierząt.
REKLAMA
Synoptycy przekazują, że pogoda dla południowych regionów kraju jest obecnie dość stabilna, ale trzeba uważać na wiatr i roztopy.
- Od poniedziałku do piątku na Podhalu i w Sudetach temperatura maksymalna będzie wynosić 20-22 stopnie. Słabe opady deszczu w obszarach podgórskich przewidywane są dopiero na piątek - podkreśla Ilona Śmigrocka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zaznacza, że dziś wysoko w Tatrach silniej powieje, prędkość porywów wiatru może zbliżać się do 90 kilometrów na godzinę. Dodatkowo w powiecie tatrzańskim mogą występować roztopy.
REKLAMA
Śnieg możliwy w najwyższych partiach gór
- Roztopy będą trwały mniej więcej do środy i do tego momentu śnieg się roztopi. Jedynie w wyższych partiach gór mogą pozostać niewielkie płaty śniegu. Chodzenie po górach, zwłaszcza w drugiej części tygodnia, powinno być bezpieczne - dodaje Ilona Śmigrocka. Ochłodzenie na południu Polski ma nadejść w sobotę.
Zarówno synoptycy, jaki GOPR przypominają, że warunki w górach mogą się szybko zmieniać, dlatego zawsze przed wyjściem na szlak należy sprawdzać najnowsze informacje.
pg,kg/PAP/iar,interia,GOPR
REKLAMA
REKLAMA