Atak z mieczem na przechodniów w Londynie. Zmarł 14-letni chłopiec

2024-04-30, 14:15

Atak z mieczem na przechodniów w Londynie. Zmarł 14-letni chłopiec
Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę atakującego przechodniów mieczem. Wg służb zdarzenie nie ma charakteru terrorystycznego . Foto: Brian A Jackson/Shutterstock

W ataku nożownika w Londynie zginęło dziecko - poinformowała policja. Chłopiec miał 14 lat. Sprawca został aresztowany po tym jak w północno-wschodnim Londynie atakował ludzi mieczem.

O śmierci chłopca poinformował Stuart Bell z Metropolitan Police. - Trafił do szpitala po tym, jak go ugodzono. Niestety, w chwilę później zmarł. Jego rodzina otrzymała wsparcie, najpierw od moich funkcjonariuszy, a potem od przeszkolonych w tym celu policjantów. Wszyscy w policji jesteśmy myślami z rodziną. Trudno sobie wyobrazić, jak ciężkie są dla nich te chwile - powiedział policjant.

Do ataków doszło w godzinach porannych ok. godz. 7.00. Media donosiły o pięciu osobach rannych w pobliżu stacji metra Hainault. Wśród poszkodowanych jest dwóch funkcjonariuszy policji. Według wstępnych ustaleń 26-letni napastnik uderzył samochodem w dom w pobliżu stacji metra, a następnie atakował przechodniów mieczem.

Po pojawieniu się na miejscu policjantów mężczyzna zaatakował także ich, a potem zaczął uciekać przez okoliczne ogródki. Napastnik został szybko zatrzymany przez kolejne patrole policji. Świadkowie poinformowali media, że funkcjonariusze użyli paralizatora do obezwładnienia agresora, gdy ten próbował wedrzeć się do jednego z domów. 

Napastnik aresztowany. Policja szuka wyjaśnień

Trzydziestosześcioletni mężczyzna jest już w areszcie. Policja informuje, że w związku ze zdarzeniem nie są poszukiwani żadni inni podejrzani. Podkreślono także, że sytuacja jest pod kontrolą i "atak nie wydaje się być aktem terroru". Rozpoczęto dochodzenie w tej sprawie.

Posłuchaj

Trafił do szpitala po tym, jak ugodzono. Niestety, w chwilę poźniej umarł. Jego rodzina otrzymała wsparcie, najpierw od moich funkcjonariuszy, a potem od przeszkolonych w tym celu policjantów. Wszyscy w policji jesteśmy myślami z rodziną. Trudno sobie wyobrazić, jak ciężkie są dla nich te chwile (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

W specjalnym oświadczeniu burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał, że jest "całkowicie zdruzgotany" wiadomością o ataku. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z komendantem policji. Zaapelował również o udzielenie policji wszelkich informacji, które mogą pomóc w ustaleniu motywów działania napastnika.

Krytycy burmistrza zarzucają mu, że pod jego rządami wzrosła przestępczość z użyciem noża. O "głębokim niepokoju" mówi konserwatywna kandydatka Susan Hall. Sadiq Khan jest zdecydowanym faworytem wyborów na burmistrza, które odbędą się w czwartek.

IAR/SkyNews/BBC/st

Polecane

Wróć do strony głównej