Jego zdjęcia są symbolami epoki. Chris Niedenthal dziś w Polskim Radiu 24

2024-04-30, 16:40

Jego zdjęcia są symbolami epoki. Chris Niedenthal dziś w Polskim Radiu 24
Chris Niedenthal jest autorem jednego z najsłynniejszych zdjęć stanu wojennego - wozu bojowego SKOT na tle kina Moskwa w Warszawie z banerem reklamującym film "Czas apokalipsy". Foto: Marian Zubrzycki/PAP

W drugim dniu stanu wojennego zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa w Warszawie z banerem reklamującym film "Czas apokalipsy". Fotograf Chris Niedenthal będzie dziś gościem Polskiego Radia 24. 

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Swój pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat, jako prezent za dobrze zdany egzamin. W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe.

W 1978 roku, tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście, Wadowicach. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę "Newsweeka". Niedenthal był także – wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem – pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku.

Czas apokalipsy 

14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa w Warszawie z banerem reklamującym film "Czas apokalipsy". Natomiast 11 sierpnia 1986 ukazał się numer "Time'a" ze zdjęciem Jánosa Kádára na okładce, za które Chris Niedenthal otrzymał World Press Photo w kategorii "People in the News".

Niedenthal był autorem kilku bardzo ważnych wystaw: "Tabu. Portrety nieportretowanych" i "PracujeMy" – o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualna. W 2001 roku wspólnie z Tadeuszem Rolke zrealizowali wystawę "Sąsiadka" (o relacjach polsko-żydowskich i tolerancji wobec "obcych"), która została pokazana w Zachęcie. W lutym 2008 zaprezentował wystawę "Listy do syna" – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa.

W 2015 roku Chris Niedenthal zapowiedział, że dopóki nic nie zmieni się w mediach publicznych, nie będzie do tych mediów przychodził. Przyjdzie dziś.  Jego wizyta w Polskim Radiu 24 splata się też z 20. rocznicą obecności Polski w Unii Europejskiej. 

Na spotkanie z Chrisem Niedenthalem zaprasza Iga Niewiadomska. Audycja "Głębia ostrości" we wtorek 30.04 o godz. 23.05. 

Polskie Radio 24  

 

Polecane

Wróć do strony głównej