Rosjanie na Cyprze zorganizują Dzień Zwycięstwa. Zareagowali Ukraińcy. "Cyniczny i niemoralny gest"

2024-05-07, 10:29

Rosjanie na Cyprze zorganizują Dzień Zwycięstwa. Zareagowali Ukraińcy. "Cyniczny i niemoralny gest"
Ambasada Ukrainy wyraziła rozczarowanie zgodą na zorganizowanie na Cyprze obchodów Dnia Zwycięstwa. Foto: STRINGER/AFP/East News

Ambasada Ukrainy na Cyprze jest "głęboko rozczarowana" wyrażeniem przez lokalne władze zgody na zorganizowanie w kilku miastach obchodów rosyjskiego Dnia Zwycięstwa. To "cyniczny i niemoralny gest" - podkreślono w oświadczeniu.

Wydarzenia z okazji Dnia Zwycięstwa w II wojnie światowej, obchodzonego przez Rosjan 9 maja, są planowane w najbliższych dniach w Nikozji, Larnace, Limassolu i Pafos - pisze we wtorek portal Cyprus Mail.

"Cyniczny i niemoralny gest". Ukraińska ambasada piętnuje decyzję cypryjskich władz

Na te plany zareagowała ambasada Ukrainy. W opublikowanym oświadczeniu podkreśliła, że jest rozczarowana wyrażeniem zgody przez lokalne władze na zorganizowanie obchodów. Wskazał też, że  organizator wydarzenia - Rada Koordynacyjna Rosyjskich Rodaków na Cyprze - to grupa prokremlowska.

Zorganizowanie na Cyprze obchodów Dnia Zwycięstwa określono zaś "cynicznym i niemoralnym gestem" wobec wszystkich Ukraińców, broniących się przed rosyjską agresją.

Dzień Zwycięstwa i inauguracja. Uroczystości z udziałem zbrodniarza wojennego

Tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja zbiegają się w czasie z wtorkową, kolejną inauguracją prezydentury Putina. Część Rosjan i zachodnich krajów nie uznała jednak legalności marcowych wyborów prezydenckich. 

Władimir Putin objął najwyższy urząd w państwie w grudniu 1999 roku, gdy prezydentury zrzekł się Borys Jelcyn. 2000 roku po raz pierwszy wygrał wybory. Zwyciężył także w 2004 roku. W 2008 roku nie mógł już wystartować, ponieważ rosyjska konstytucja przewidywała możliwość sprawowania urzędu prezydenta przed dwie kadencje z rzędu. Jego miejsce na Kremlu zajął Dmitrij Miedwiediew. Jednak to Władimir Putin faktycznie sprawował władzę, oficjalnie piastując urząd premiera. Po upływie czterech lat Putin ponownie wystartował i wygrał.

Już wtedy, w 2012 roku, tysiące Rosjan protestowało przeciwko jego kandydaturze, a niezależni obserwatorzy alarmowali, że proces wyborczy został sfałszowany. Po raz czwarty Putin sięgnął po urząd prezydenta w 2018 roku. W trakcie tej kadencji zmienił konstytucję tak, aby mógł kandydować ponownie. W tym roku piąty raz zorganizował wybory, które demokratyczne środowiska w Rosji i na świecie uznały za farsę.

Czytaj także: 


W 2022 roku Władimir Putin napadł na Ukrainę. Rok później Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze uznał go za zbrodniarza wojennego i nakazał aresztowanie.

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PO Janusz Lewandowski gościem Polskiego Radia: 


IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej